Noc muzeów 2016 - jak ją spędzić w najnowszych polskich muzeach?
W Noc Muzeów jest co oglądać - mamy tyle nowych muzeów, centrów kultury. Chodźmy oglądać w Noc Muzeów (14 czy 21 maja), a potem i przez cały rok. Przypominamy ciekawe miejsca z całej Polski.
Uwaga na daty. Pamiętajcie, że tym roku Noc Muzeów odbywa się 14 lub 21 maja - w zależności od miasta.
W Krakowie - Pawilon Czapskiego - 14 maja

Pawilon Czapskiego - Józefa Piłsudskiego 12 najnowszy oddział krakowskiego Muzeum Narodowego. Czteropiętrowy budynek z multimedialną wystawą i rekonstrukcją pokoju Józefa Czapskiego z Maisons-Laffitte od kwietniowego otwarcia przyciąga tłumy widzów. W noc Muzeów Poza pokazem obrazów patrona i ekspozycją stałą, będzie też można zobaczyć film (tytuł ma być niespodzianką), wyświetlany na fasadzie budynku. Wieczorem przed wejściem zapalą się kuliste lampy, a z tarasu można zobaczyć panoramę nocnego Krakowa.
W Katowicach - Muzeum Śląskie - 14 maja

Będzie okazja zobaczyć stałe i nowe wystawy oraz wziąć udział w interesujących wydarzeniach dla całych rodzin w obu siedzibach - nowej przy ulicy Dobrowolskiego 1 oraz w dawnym budynku przy Alei Korfantego 3. Zwiedzanie wystaw w nowym gmachu rozpocznie się o godz. 14. W programie słuchanie śląskich baśni, tworzenie własnego dzieła sztuki, kiermasz wydawnictw muzealnych, zwiedzanie Pracowni Konserwacji oraz podziwianie specjalnych eksponatów z dziedziny archeologii i etnologii. Wieczorem od godz. 18 nadarzy się okazja, by obejrzeć maszynę parową z 1890 roku w maszynowni szybu „Bartosz” oraz ekspozycję o przemyśle w warsztacie mechanicznym i kuźni, której towarzyszyć będzie pokaz renowacji przedmiotów z metalu i rodzinne budowanie z klocków modeli armaty. Do północy czynna będzie wieża szybu „Warszawa”, ze szczytu której rozciąga się piękny widok na panoramę Katowic. Dodatkową porcję wrażeń zagwarantuje od godz. 19 wystawa-spektakl „Przedmioty, które zmienią świat” tworzona na żywo przy udziale publiczności oraz rodzinne śpiewanie z zespołem Grzegorz Płonka Trio. Na zakończenie imprezy o godz. 22.00 prezentowany będzie film „Brzdąc” Charliego Chaplina z muzyką na żywo zespołu Pasimito.
W Łodzi - połącz kropki w ms2 - 14 maja

Na nocnych gości - działającego już kilka lat, ale wciąż zachwycającego nowoczesnością - ms2 w Łodzi będzie czekało prawdziwe wyzwanie. Na każdym piętrze wystawy „Atlas Nowoczesności. Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku” znajdą stanowiska z kartami pracy i zadaniem: połącz kropki. Nie będą ponumerowane, a ich połączenie będzie wymagało znajomości kolekcji. Prawidłowo wykonane zadanie odsłoni dzieło znajdujące się na ekspozycji. Każdy, komu się uda, będzie mógł narysować na ścianie jedną linię. Od godz. 18, ms2, ul. Ogrodowa 19
W Warszawie - Muzeum Warszawskiej Pragi - 14 maja

Mieści się przy Targowej 50/52, w samym sercu starej dzielnicy, tuż obok legendarnego Bazaru Różyckiego. To druga Noc Muzeów w tym miejscu, ale pierwsza z pełną ekspozycją a także ciekawą wystawę czasową „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne” o ludziach, którzy byli jakoś z Pragą związani, m.in. rodzinie Wedlów, Agnieszce Osieckiej. W środku do obejrzenia pamiątki, makiety, inscenizacje o prawobrzeżnej części stolicy, jej całkiem innym charakterze.
Muzeum jest otwarte przez całą sobotę do godz. 1 w nocy. Na dziedzińcu staną stoliki, powinna działać kawiarnia, będzie muzyka, animacje dla dzieci, konkursy, pokaz filmowy i praskie przysmaki. Oprócz tego po sąsiedzku można zajrzeć do Muzeum Drukarstwa, które ma nową, wygodną siedzibę przy ul. Ząbkowskiej 23/25, gdzie będzie można uczyć się technik druku i technik graficznych, zrobić własny linoryt, wydrukować pocztówkę.
We Wrocławiu - Muzeum Pana Tadeusza - 14 maja

Najnowsze wrocławskie muzeum (Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6) to zarazem najnowocześniejszy tego typu obiekt w mieście, choć jego sercem jest całkowicie analogowy zabytek. Gdyby nie rękopis „Pana Tadeusza” umieszczony w gablocie, za szkłem i udostępniony zwiedzającym tylko przez kilka tygodni w roku, nie byłoby tej instytucji. I bez wątpienia - to właśnie lektura jednej z wersji, bynajmniej nie ostatecznej, Mickiewiczowskiej inwokacji dostarcza zwiedzającym największych emocji. Podczas Nocy Muzeów będzie można też zobaczyć jeden z dwóch rękopisów Konstytucji 3 Maja. Ale to nie jedyne atrakcje, jakie czekają nas w Muzeum Pana Tadeusza, sprawiając, że zwiedzanie potrafi pochłonąć długie godziny. Twórcy koncepcji prowadzą nas przez epokę romantyzmu, od biografii Mickiewicza, przez rozmaite konteksty, które towarzyszyły powstawaniu polskiej epopei, żeby doprowadzić nas do kluczowej kwestii - wolności, z pomocą której przerzucają pomost między „Panem Tadeuszem” a spadkobiercami idei romantyzmu - Władysławem Bartoszewskim i Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Wszystko to dzięki zbiorom Ossolineum i eksponatom wypożyczonym z innych muzeów, a także licznym multimedialnym zabawkom - od oculusa, z którym uniesiemy się w powietrze, przez ekrany parowe, czy wirtualne gry.
W Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy - 21/22 maja
Nowy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie opowiada najnowszą historię Szczecina z uwzględnieniem ważnych przełomów historycznych po 1945 r.
Budynek CDP jest wydobywającą się z ziemi bryłą, która jednocześnie pełni funkcję miejskiego placu. Jego oryginalną architekturę zaprojektowało biuro KWK Promes Roberta Koniecznego.
W środku wystawa stała została tak pomyślana, aby obok historycznych eksponatów historię komentowały dzieła współczesnych artystów, specjalnie u nich zamówionych. Np. terror czasów stalinowskich mocno oddaje „Pokój straceń” Roberta Kuśmirowskiego.
Noc Muzeów w Szczecinie 21 maja, CDP zwiedzać można będzie od godz. 18 do północy.
W Gdyni - dyskoteka w Muzeum Emigracji 21/22 maja

Jednym z nieodłącznych elementów Nocy Muzeów są kolejki. Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1) ma ciekawy sposób, żeby temu problemowi zaradzić. Jest nim Muzealne Silent Disco, w trakcie którego Dworzec Morski zmieni się wielką dyskoteką. Ten wieczór dla muzeum jest ważny również z innego względu - właśnie o tej porze, dokładnie rok temu, po renowacji otwarto Dworzec Morski a tym samym też zainicjowano działalność Muzeum Emigracji. Z tej okazji każdy ze zwiedzających będzie mógł złożyć życzenia MEG z okazji jego pierwszych urodzin a także odwiedzić wystawę stałą za symboliczną złotówkę.
W Poznaniu - odkrywanie Traktu Królewsko-Cesarskiego na nowo - 21/22 maja
W mieście, gdzie wciąż stoi dawna siedziba cesarza Wilhelma II (dziś CK Zamek), a w Katedrze spoczywają pierwsi polscy władcy Polski, organizatorzy Nocy Muzeów zapraszają na odkrywanie Traktu Królewsko-Cesarskiego na nowo. W nocy z 21 na 22 maja przez Poznań przejdą dwie wycieczki, a ich uczestnicy będą odkrywać zabytki, ciekawe postacie i mrożące krew w żyłach historie. A wszystko w koronach na głowie i królewskich przebraniach.
Pierwsza przechadzka „Z życia wzięte. Wycieczka z ciekawym przykładem” wyruszy godz. 20 ze skrzyżowania ulic Dominikańskiej i Szewskiej. O godz. 21.30 rozpocznie się druga - „Kto pierwszy ten lepszy! Wycieczka po torze przeszkód”. Początek na ul. Paderewskiego i Ludgardy (przy pomniku Ułana). Udział jest bezpłatny, obie wycieczki potrwają około 105 minut, a organizatorzy zachęcają do robienia sobie zdjęć w koronach i publikowania w internecie.

W trzech punktach miast - w Bramie Poznania, na Starym Rynku i na placu Wolności - staną trzy jednodniowe punkty fotograficzne, w których będzie można przebrać się za postacie historyczne.