Obraz Chaima Goldberga historię opowie
Co działo się przed wojną na rynku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w jaki sposób Żydzi świętowali szabat albo spędzali czas wolny? Żydowską codzienność przenosił na obrazy Chaim Goldberg. Muzeum poświęcone jego twórczości właśnie otwiera się na Kazimierzu. Nowa instytucja kultury będzie się nazywała: Muzeum, I Remember.
OTWARCIE MUZEUM, I REMEMBER

Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Smithsonian Institution i National Collection of Fine Arts w Waszyngtonie, Skirball Museum w Los Angeles, Museum Yad Vashem w Izraelu, Musée Petit Palais w Genewie, Muzeum Narodowe i Polin - Muzeum Żydowskie w Warszawie Prace Chaima Goldberga, żydowskiego malarza, który przez 50 lat dokumentował na płótnie życie Żydów, odwiedziły najważniejsze światowe galerie i muzea, ale dotąd nigdzie nie miały swojego domu. Dlatego Shalom Goldberg, syn artysty, postanowił wypełnić wolę ojca i założyć muzeum, w którym będzie można oglądać żydowskiego malarza.
- W 1995 roku zadałem ojcu pytanie: „Tato, namalowałeś już tyle obrazów, co chciałbyś w przyszłości z nimi zrobić?”. Odpowiedział mi wtedy w jidysz: „Dmuchnij moją twórczość do Kazimierza”. Chciał, by jego prace stanowiły memoriał tych wszystkich ludzi, których namalował i których nie ma już wśród nas. Wziąłem sobie jego słowa głęboko do serca - wspomina Shalom Goldberg, syn malarza i dyrektor Muzeum, I Remember.
KAZIMIERZ, I TEŻ NAD WISŁĄ
Shalom Goldberg zaczął poszukiwania odpowiedniej przestrzeni dla twórczości ojca od rodzinnej miejscowości artysty, Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Niczego tam jednak nie znalazł, dlatego kiedy pewnego dnia zadzwonił do niego Maciej Gruca, polski biznesmen, z propozycją założenia muzeum na krakowskim Kazimierzu, Goldberg zgodził się bez wahania.
Co Kazimierz, dzielnicę Krakowa, łączy z Chaimem Goldbergiem z Kazimierza Dolnego nad Wisłą? Trzy lata życia i edukacji pod okiem wybitnego prof. Władysława Skoczylasa z prestiżowej Szkoły Sztuk Pięknych im. Mehoffera.
- Wierzę, że to odpowiednie miejsce do prezentowania dorobku artystycznego mojego ojca. Nie jest to Kazimierz Dolny nad Wisłą, ale też Kazimierz, i też nad Wisłą - śmieje się Goldberg. I dodaje: - Z punktu widzenia historii sztuki tatę łączy z Kazimierzem szkoła. Tutaj od 14. do 17. roku życia stawiał pierwsze kroki w działalności malarskiej.
MUZEUM, SZTUKA, OGRÓD
W Muzeum, I Remember, które już w niedzielę (8 maja) otworzy swoje bramy dla zwiedzających przy ulicy Miodowej 19, obejrzymy 176 prac Chaima Goldberga (obrazy olejne, akwarele i rysunki), które przedstawiają codzienność Żydów w sztetlach. Tych z Kazimierza Dolnego, ale też m.in. z Krakowa, gdzie nastoletni Chaim szlifował swój talent, i z Warszawy, w której przez dwa lata studiował na Akademii Sztuk Pięknych.
- Koncept wystawy prac mojego ojca to historia poprzez sztukę. Ludzie odwiedzający muzeum dowiedzą się tutaj, jak wyglądało życie codzienne Żydów przed wojną - jak matki opiekowały się dziećmi, śpiewały im kołysanki, co robiło się podczas szabatu, co działo się na rynku, w jaki sposób Żydzi spędzali czas wolny... - wyjaśnia Goldberg. Na obrazach Chaima Goldberga zobaczymy m.in., jak artysta zapamiętał narodziny pierwszego brata, czym zajmowała się jego mama oraz jak Żydzi i Polacy razem bawili się na koncercie po obiedzie szabatowym w Kazimierzu Dolnym.
Muzeum, I Remember będzie też przestrzenią przeznaczoną na spektakle teatralne, koncerty, spotkania literackie, wykłady, pokazy filmów i konferencje. Powstało po to, by stworzyć pomost między przeszłością a współczesną kulturą i sztuką żydowską w Polsce. 20 marca 2017 roku, w 100. rocznicę urodzin Chaima Goldberga, Muzeum, I Remember otworzy dla zwiedzających ogród i piwnicę z wystawami czasowymi (m.in. o Holocauście).
Na terenie muzeum będzie działał też sklepik z pamiątkami oraz kolekcją książek o sztuce.
DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Inaugurację Muzeum, I Remember zaplanowano na niedzielę (8 maja) o godz. 14. Tego dnia muzeum można zwiedzać za darmo. Gości przywita dyrektor Shalom Goldberg.
Po otwarciu muzeum będzie czynne:
niedziela, poniedziałek: 10-18
wtorek, środa, czwartek: 10-21
piątek: 10-15
sobota - 9-18 (wstęp darmowy)
Ceny biletów:
Bilet normalny - 18 zł
Bilety grupowe
4 do 9 osób - 16 zł
10 do 25 osób - 15 zł
30 i więcej osób - 10 zł
Bilety dla grup w wieku szkolnym - 10 zł
Dla towarzyszących im nauczycieli - wstęp wolny.