Tokarczuk w Powszechnym, o Marcu'68 w Żydowskim. Wydarzenia teatralne w maju
W Powszechnym premiera "Ksiąg Jakubowych" Tokarczuk, w Żydowskim Monika Strzępka i Paweł Demirski wystawiają musical o Marcu'68. Nie przegap w maju.
„Księgi Jakubowe” w Teatrze Powszechnym
Tokarczuk według Marciniak. Laureatka Paszportu „Polityki” przenosi na scenę Teatru Powszechnego powieść laureatki Nagrody „Nike”.

Ewelina Marciniak, utalentowana młoda reżyserka („Śmierć i dziewczyna” z Teatru Polskiego we Wrocławiu, „Portret Damy” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku) sięga po „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Autorami adaptacji są: Jan Czapliński i Magda Kupryjanowicz. W obsadzie: m.in. Wojciech Niemczyk, Bartosz Porczyk, Julia Wyszyńska, Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Dobromir Dymecki. Premiera 13 maja.
„Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta” w Teatrze Żydowskim

Monika Strzępka (reżyser) i Paweł Demirski (dramaturg) przygotowują w Teatrze Żydowskim musical o Marcu 68 pt. „Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta”. „Protesty z 1968 roku nabrały charakteru mitycznego. Stały się symbolami rewolucji, wyzwolenia i emancypacji, „apetytu na wolność". Co zostało po głoszonych przez nich wówczas hasłach? Chcemy o tym zaśpiewać - zapowiadają twórcy. Autorem muzyki jest Stefan Wesołowski Premiera 14 maja w Teatrze Żydowskim.
„Krum” w Nowym Teatrze
To jeden z najważniejszych spektakli Krzysztofa Warlikowskiego, przez wiele lat grany z powodzeniem w Teatrze Rozmaitości, pokazywany na świecie. Po kilku letniej przerwie „Krum” według Hanocha Levina, powraca do Warszawy. Będzie pokazywany w MCK Nowy Teatr na Mokotowie, ul. Madalińskiego 10/16).

W obsadzie m.in. Maja Ostaszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Danuta Stenka, Redbad Klijnstra, Marek Kalita oraz Jacek Poniedziałek w roli tytułowej. O trudnym powrocie do świata dzieciństwa, kryzysie marzeń, egzystencjalnej pustce. Spektakle: 14-16 maja.
„Pan Tadeusz - wszystkie słowa” w Teatrze Narodowym

To był świetny pomysł, by z okazji 250-lecia Teatru Narodowego reżyser Piotr Cieplak przygotował cykl czytań „Pana Tadeusza „ Adama Mickiewicza z muzyką na żywo (raz w miesiącu, księga po księdze). Kto przegapił to teatralne wydarzenie sezonu, będzie mógł w maju wysłuchać całości (od 20 do 25 maja, codziennie po dwie księgi). Na scenie aktorzy Narodowego m.in.: Ewa Konstancja Bułhak, Wiktoria Gorodeckaja, Dominika Kluźniak, Anna Seniuk, Mariusz Bonaszewski, Marcin Hycnar, Jan Englert, Janusz Gajos, Grzegorz Małecki i Jerzy Radziwiłowicz.
„Słownik Ptaszków Polskich” w Teatrze Imka
W Teatrze Imka premiera „Słownika Ptaszków Polskich” - nowego spektaklu Krzysztofa Materny. Dlaczego Polacy nie mogą się porozumieć, chociaż teoretycznie mówią tym samym językiem, czyli po polsku. A może jednak nie? Które „ptaszki” są naprawdę polskie? Jaka terapia potrzebna jest w naszym kraju? Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Jakuba Morawskiego, nagrodzonego na konkursie satyrycznego miesięcznika „Chimery”. - Morawski ma słuch na polszczyznę absolutny - mówi Krzysztof Materna - Stawia nam zasadnicze pytania: czy język polski jest w dalszym ciągu narzędziem naszej komunikacji czy może rozbija naszą językową tożsamość? Czy chcemy się słuchać nawzajem skoro się nie rozumiemy? Pracując nad spektaklem, zadajemy sobie również pytanie, czy nieprawdopodobna liczba językowych nieporozumień nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego społeczeństwa, którego rozwiązaniem może być zbiorowa terapia. Występują: Iwona Bielska, Dominik Bąk, Olga Bołądź, Janusz Chabior, Krzysztof Materna, Dorota Rabczewska, Robert Rozmus, Agnieszka Suchora. Premiera 8 maja, spektakle przedpremierowe 6 i 7 maja.