„Kopernik” - w cyklu spotkań z wybitnymi naukowcami będzie dyskusja o czarnych dziurach
Nie ma wątpliwości - czarne dziury istnieją we Wszechświecie. Multimedialny pokaz w planetarium CNK i prelekcja dr. hab. Łukasza Wyrzykowskiego przybliży nam temat zagadnienia.
Niedawne odkrycie sygnału fal grawitacyjnych, pochodzącego od złączenia się dwóch czarnych dziur, jest na to jednym z kolejnych dowodów. Aby wykryć czarne dziury, musimy stosować bardzo niekonwencjonalne lub pośrednie sposoby, gdyż są to obiekty tak ciężkie i gęste, że nawet światło nie może się z nich wydostać.

Europejska misja kosmiczna Gaia oraz polski projekt OGLE pozwolą w niedalekiej przyszłości nie tylko znaleźć kandydatki na czarne dziury w naszej Galaktyce oraz w centrach innych galaktyk, ale też po raz pierwszy dostarczą dokładnych danych umożliwiających zważenie czarnych dziur.
Zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego jest jedyną metodą, która pozwoli zobaczyć, co niewidoczne i zważyć, co niemierzalne innymi sposobami. Poznamy również głodne czarne dziury w odległych galaktykach, które zjadają nieostrożne gwiazdy przelatujące za blisko.

Tym razem będzie spotkanie z dr. hab. Łukaszem Wyrzykowskim, adiunktem w jednostce Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował w Warszawie, ale dziewięć lat spędził w ośrodkach naukowych w Tel Awiwie, Manchesterze i na Uniwersytecie w Cambridge. Od 2000 roku uczestnik polskiego projektu OGLE, który odkrywa planety pozasłoneczne, tysiące gwiazd zmiennych i kwazarów. Od 2008 roku zaangażowany w kosmiczną misję Gaia, gdzie odpowiada za poszukiwania wybuchów supernowych i innych zjawisk tymczasowych.
Centrum Nauki „Kopernik”
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
- CZWARTEK 5 maja, godz. 19.30
- Bilety: 19 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)