Taniec według Borisa Charmatza. Polecamy pokazy w CSW i MSN
Boris Charmatz wystąpi w Centrum Sztuki Współczesnej i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
CZY MOŻNA KOLEKCJONOWAĆ TANIEC?
Zanim został tancerzem, grał w tenisa stołowego. Jak sam przyznaje, z doświadczenia ping-ponga zostało mu zamiłowanie do zabawy z prędkością gry i umiejętność kiwania przeciwnika. Boris Charmatz wystąpi w Centrum Sztuki Współczesnej i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Zachwycił mnie pięć lat temu na festiwalu w Awinionie. Był artystą stowarzyszonym - takim kuratorem tej bardzo bogatej w taniec edycji. Mogliśmy tam oglądać zarówno klasyczne już spektakle jak „Fase” Anny Teresy de Keersmaeker, eksperymentalne „Low pieces” Xaviera Le Roy, a wieczorami odbywały się bitwy taneczne. W małej salce, trochę jak podczas bitw breakdance, tancerze rywalizowali ze sobą na improwizacje.
Skrzyżowanie sztuk wizualnych i ruchu jest w ostatnich latach jednym z najciekawszych pól do pracy dla Charmatza. Kiedy został dyrektorem Narodowego Centrum Choreograficznego w Rennes, zmienił jego nazwę na Muzeum Tańca. Centra Choreograficzne, których we Francji jest 19, są zazwyczaj miejscem przygotowań spektakli, rezydencji artystycznych. Charmatz chciał, by pod jego kierownictwem jedna z placówek zaczęła w swojej działalności stawiać pytania o to, czym są muzea, co można w nich pokazywać, a także o to, co dziś określamy jako taniec. Jak można te dwie dziedziny ze sobą połączyć? W muzeum gromadzi się przedmioty, które zostają na lata. Z kolei taniec jest efemeryczny, ulotny, zostają po nim zapisy wideo, zdjęcia. „W świecie tańca zwykle nie mamy muzeów, bo to nasze ciała zajmują się przechowywaniem sztuki” - mówił artysta.
W sali Laboratorium CSW 5 maja o godz. 19 zobaczymy Charmatza w spektaklu „sans titre” (bez tytułu) według pomysłu Tino Seghala, w którym - jak czytamy - „przenosi się praktyki choreograficzne i związane z nimi obrazy ciała w muzealny porządek estetyczny”. Dwa dni później, w sobotę 7 maja, w MSN zostanie zrealizowany kilkugodzinny (12-17) projekt „expo zero”, w którym choreografowie tańczą i rozmawiają z artystami, pisarzami, krytykami oraz publicznością na temat powodów i sposobów tworzenia ruchu.

* „Sans titre” - Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, sala Laboratorium, CZWARTEK, 5 maja, godz. 19.
* „expo zero” - Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilii Plater 51, SOBOTA, 7 maja, godz. 12-17.