To jedyna okazja, by zobaczyć Psałterz Floriański. Rękopis z XIV w. zostanie pokazany w sobotę, 23 kwietnia w Pałacu Krasińskich
Bezcenny rękopis, jedna z najstarszych ksiąg, na jeden dzień opuści skarbiec Biblioteki Narodowej i w sobotę będzie go można oglądać w Pałacu Krasińskich.
Psałterz floriański najprawdopodobniej został spisany na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: polskim, łacińskim, niemieckim. Do dziś pozostaje jedną z największych zagadek polskiego średniowiecza. Księga zawiera tajemnicze miniatury, w których jedni widzą astrologiczne symbole, inni mnemotechniczne schematy ułatwiające zapamiętywanie tekstu, a zdaniem niektórych znajdują się tam pierwsze wizerunki Mistrza Yody, Nosferatu i Gandalfa Szarego.

Wystawę towarzyszącą Psałterzowi można oglądać od godz. 11 do 18.30. W programie będzie też wykład „Wywiad z Psałterzem floriańskim - czyli historia małomównego manuskryptu” dr. Marcina Kuźmickiego z Zakładu Historii Języka Polskiego UAM (godz. 15) oraz dyskusja „Yoda czy Nosferatu? Świat na marginesach Psałterza floriańskiego”, dr. Kamila Kopani z Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki UW (godz. 16.30). Na wszystko - wstęp wolny.

PAŁAC KRASIŃSKICH
- plac Krasińskich 3/5
- sobota 23 kwietnia, godz. 11-18.30
- Wstęp wolny.