Żegnamy Emilię. Przyjdź na wieczór z "Co Jest Grane 24"
To ostatni miesiąc działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Emilli. Żegnamy tę siedzibę, zapraszając na ostatnie wystawy i wydarzenia towarzyszące, w tym wieczór z "Co Jest Grane 24".
MSN, w którego kolekcji jest 250 dzieł sztuki współczesnych artystów polskich i zagranicznych, powstało w 2005 r. Najpierw mieściło się w pawilonie przy ul. Pańskiej 3. W 2008 r. przeniosło się do sąsiedniego modernistycznego budynku na ul. Emilii Plater 51, w którym w PRL-u działał najsłynniejszy warszawski dom meblowy Emilia. Teraz jednak MSN musi zwrócić budynek właścicielowi.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej opuści swoją dotychczasową siedzibę w Noc Muzeów, z 14 na 15 maja.
W oczekiwaniu na nowy budynek projektu amerykańskiego architekta Thomasa Phifera, który do 2020 r. ma powstać na placu Defilad, muzeum znów przeniesie się do tymczasowej siedziby - pawilonu nad Wisłą. To drewniana modułowa konstrukcja o powierzchni 1000 m kw., zaprojektowana przez wybitnego austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, która w latach 2008-10 pełniła funkcję tymczasowej galerii sztuki Temporäre Kunsthalle w Berlinie. Pawilon stanie obok Centrum Nauki „Kopernik”, naprzeciwko Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a otwarcie pierwszej wystawy zaplanowano na początek marca 2017 r.
Kawiarnia Emesen i księgarnia Bookoff zostaną tam, gdzie są, czyli na Pańskiej 3.
Ostatnie wydarzenia MSN-u w Emilii w samym środku Nocy Muzeów, 14 maja o północy: performance'y mieszkających w Warszawie muzyków, choreografów, tancerzy, performerów i artystów wizualnych do kompozycji „The Great Learning” awangardowego brytyjskiego kompozytora Corneliusa Cardewa. Fragmenty tego utworu zagra kolektyw Strefa Wolnosłowa, a wystąpią m.in. Brud, Ray Dickaty, Alessandro Facchini, Gamid Ibadullayev, Sean Palmer, Philip Palmer i Candelaria Saenz Valiente.
Do 14 maja w Emilii odbywać się będą różne wydarzenia artystyczne i imprezy pożegnalne.
CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO NA POŻEGNANIE EMILKI
* 6 maja, piątek, godz. 20 - impreza pożegnalna z "Co jest grane 24" . W programie koncerty Kamp! i Soniamiki, występ Wojciecha Bąkowskiego, muzyka, poety i artysty sztuk wizualnych. Wstęp: 20 zł.

Kamp! to doskonały zespół, by pożegnać Emilię. Ich muzyka ma ten modernistyczno-elegancki wymiar, okładki płyt, teledyski są jak migawki ze sztuki współczesnej.
Ich uniwersalna twórczość zachwyca publiczność nie tylko polską, ale też zagraniczną - trio ze swoimi koncertami zwiedziło już spory kawał świata; słusznie, choć nieco bezdusznie określani są jako doskonały materiał eksportowy. Jest jednak w ich muzyce coś rodzimego, klimat lekkiej melancholii, spleenu, który nadaje ich przebojom, nawet tym najbardziej tanecznym, charakterystyczny sznyt. Od początku też Kamp! miał w sobie ducha niespieszności, nieliczenia się z czasem. I słusznie, bo muzyka zespołu, choć bardzo współczesna i na czasie, jest ponadczasowa.
Muzycy z wydaniem swojej debiutanckiej płyty zwlekali, aż do 2012 roku, wystawiając na próbę cierpliwość fanów zafascynowanych wspaniałymi singlami „Distance of the Modern Hearts” czy „Heats”. Z wydaniem kolejnej płyty „Orneta” czekali aż do jesieni zeszłego roku. I jak zawsze w ich przypadku warto było czekać, bo płyta okazała się wyśmienita, dopieszczona, nowoczesna w elektronicznym brzmieniu, podszyta melodiami godnymi list przebojów, ale oryginalna, czerpiąca z muzycznej teraźniejszości, przeszłości, wybiegająca w przyszłość.
* 7 maja, sobota, godz. 12 - "Expo zéro" , kilkugodzinna choreograficzna wystawa z udziałem artystów, tancerzy, filozofów, teoretyków sztuki i kuratorów przygotowana przez Borisa Charmatza, jednego z najważniejszych współczesnych choreografów, dyrektora Muzeum Tańca w Rennes we Francji. Wstęp wolny.
* 11-13 maja, środa-piątek - „Wspomnienia przyszłości” - artystyczna interwencja na pograniczu sztuk wizualnych. Kompozytor i dyrygent Ari Benjamin Meyers oraz Sissel Tolaas, chemiczka i badaczka zapachu, spotkają się w Emilii, aby po uprzednim zapoznaniu się z przeszłością pawilonu z pomocą medium przekazać publiczności węchowe i słuchowe wspomnienia budynku. Wstęp wolny.
* 12-13 maja, czwartek-piątek - konferencja „Modernizm prawem chroniony” z udziałem obrońców zabytków powojennej architektury z różnych miast Polski, historyków i konserwatorów. Dwudniowe spotkanie zakończy premiera albumu „Emilia. Meble, muzeum, modernizm”, wydanego w cyklu „Mówi Muzeum” wspólnie z wydawnictwem Karakter. Wstęp wolny.
* 13 maja, piątek, godz. 20 - koncert tria Wolf Eyes z Detroit , o którym mówi się, że jest spadkobiercą takich zespołów, jak Swans, Einstürzende Neubauten czy Misfits. Przed koncertem wystąpi Anna Zaradny, a na koniec didżej Jacek Sienkiewicz zaprezentuje set przygotowany we współpracy z artystami, których prace znajdują się w kolekcji MSN. Wstęp wolny.