Dźwiękowa instalacja „Rainforest V” zawisła w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Metalowa szyna, beczka po oleju, konstrukcja z plastikowych misek i rur hydrauliczych - z takich obiektów nowojorscy muzycy John Driscoll i Phil Edelstein stworzyli w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dźwiękową instalację „Rainforest V”.
To kontynuacja cyklu zapoczątkowanego przez amerykańskiego muzyka Davida Tudora w 1968 r. Kompozycję opartą na rezonowaniu przedmiotów codziennego użytku stworzył na zamówienie tancerza i choreografa Merce'a Cunninghama jako ścieżkę dźwiękową do baletu „Rainforest”.

- To był okres mieszania się różnych dyscyplin sztuki: muzyki, sztuk wizualnych, performanceu, choreografii, niezwykle dynamiczny czas. Szkoła nowojorska przeżywała boom - opowiada kurator instalacji Paweł Nowożycki. - Później projekt miał dalsze odsłony, ale najbardziej znaną jest „Rainforest IV”, która powstała w 1973 r. w ramach warsztatów nowej muzyki na festiwalu muzycznym w New Hampshire.
David Tudor zaprosił wówczas do współpracy muzyków, którzy zaprojektowali swoje własne przedmioty, a następnie wspólnie zagrali. Potem utwór wykonywany był wielokrotnie od Ameryki po Japonię, a spośród współpracowników wyłonił się kolektyw Composers Inside Electronics, do którego od samego początku należeli John Driscoll i Phil Edelstein. Po śmierci Davida Tudora grupa kontynuuje projekt „Rainforest”, a w 2009 r. powstała najnowsza wersja - piąta, która już nie opierała się na performansie, tylko jest samodziałającą instalacją dostosowaną do przestrzeni.

W MSN muzycy dostali do dyspozycji salę przy ul. Pańskiej 3, a zobaczymy i usłyszymy w niej 20 obiektów, które podwieszone do sufitu zyskują wymiar wizualny, rzeźbiarski. Jak to działa?
- Ja zawsze powtarzam, że próbujemy połaskotać przedmioty. Kiedy trafisz we właściwe miejsce, rozlega się dźwięk - mówi John Driscoll. - Każdy obiekt ma swój zestaw dźwięków, w sumie jest ich 850.
Łaskotanie odbywa się za pomocą generowanych elektronicznie dźwięków, które są transmitowane kablami głośnikowymi do obiektów. Te z kolei zaczynają rezonować i tak tworzą się nowe dźwięki. Każdy obiekt ma swoje unikalne brzmienie.

- Położenie przedmiotów zależy od przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Staramy się uaktywnić jak największy obszar, powstają różne dźwiękowe wyspy, a słuchacze sami tworzą kompozycję, poruszając się dowolnie między obiektami - opowiada Phil Edelstein.
Instalacja „Rainforest V”
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej
- sala przy ul. Pańskiej 3
- Czynne: 18 kwietnia - 21 maja
- wt.-niedz. w godz. 12-20
- Wstęp wolny
W poniedziałek 18 kwietnia o godz. 20.30 instalacja rozpocznie się koncertem w audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Emilii Plater 51), podczas którego muzycy z Composers Inside Electronics wykonają m.in. wielokanałową kompozycję Davida Tudora „Microphone”.