Nowa księgarnia na Muranowie. Warszawa w peerelowskim sklepie radiowo-telewizyjnym
Od niedawna na Muranowie działa Radio Telewizja, niezwykła księgarnia w klimacie lat 60.- Chcę, żeby przychodzili tu, rozsiadali się na pufie i czytali przy kawie do woli - mówi właściciel.
Przy ul. gen. Andersa 29, nad dawnym PRL-owskim sklepem radiowo-telewizyjnym przez kilkadziesiąt lat wisiał piękny neon. Potem został po nim tylko brud na fasadzie. - Chcieliśmy go odtworzyć, ale ówczesny najemca lokalu robił trudności. Gdy tylko odkryliśmy, że do wynajęcia jest cały lokal pod tym adresem, zgłosiliśmy się - opowiada Marcin Wojciechowski z Fundacji Przestrzeni Publicznej M20.
Tak powstała niezwykła księgarnia Radio Telewizja.
TELEWIZOR PO TEŚCIACH

Książki leżą na regałach z przełomu lat 50. i 60. - Meble zbierałem od lat, szukałem w Warszawie i Gdańsku, trzymałem na strychu. Telewizor jest po teściach mojego brata, radio z lat 50. po ciotce, krzesła to też autentyki. W środku zostało kilkadziesiąt gniazdek elektrycznych, celowo je wyeksponowaliśmy. To ma też związek z hasłem księgarni: „Bądźmy w kontakcie” - cieszy się właściciel.

Powierzchnia księgarni ma około 170 m kw., w środku wkrótce powstanie kawiarnia, przestrzeń na spotkania sąsiedzkie, wieczory autorskie, debaty, wykłady.

WRÓCI NEON
Neon Radio Telewizja będzie miał swoją powtórną premierę 4 czerwca o godz. 21.30. Zostanie odtworzony wg tego samego projektu, przez tę samą firmę, która wykonała go 60 lat temu. - Odnaleźliśmy nawet pana, który uczestniczył wtedy w tworzeniu naszego neonu, teraz też będzie pomagał - chwali się Wojciechowski.


- To będzie przede wszystkim działanie fundacyjne, na księgarni niestety nie da się zarobić. Za to powstaje miejsce z klimatem. Chciałbym, żeby Radio Telewizja stała się centrum Muranowa, punktem spotkań mieszkańców, którzy na tablicy - również w kształcie Warszawy - mogą przyczepić kartkę „znalazłem psa”.

RADIO TELEWIZJA
- ul. gen. Andersa 29
- Otwarte: pon.-sob. w godz. 11-19