Wystawy last minute - zobaczysz je już tylko w kwietniu
Moda w Krakowie, Zamecznik w Warszawie, Valie Export w Lublinie. To ostatnia szansa, by zobaczyć kilka świetnych wystaw w Polsce
Modna i już - Kraków

Do 17 kwietnia w Muzeum Narodowym można zobaczyć wystawę „Modna i już!” . Ogromny przegląd mody z czasów Polski Ludowej, przygotowany przez kuratorów z Muzeów Narodowych w Krakowie i Wrocławiu podbił serca publiczności. Przezroczyste torebki wysadzane sztucznymi kamieniami, buty w kształcie samolotów, kostiumy wzorowane na New Look Diora, kombinezony z Hofflandu - czego tu nie ma! Wystawa jest niezwykle kolorowa, w tyle słychać muzykę z epoki, a z ekranów spoglądają piękne modelki Mody Polskiej. Można ją oglądać do 17 kwietnia w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1) , potem jedzie do Wrocławia.
Po co wojny są na świecie - Warszawa

Z końcem miesiąca zamkną się trzy wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej . To trzy ostatnie ekspozycje w tymczasowej siedzibie MSN w Emilii - dawnym pawilonie meblowym. „Po co wojny są na świecie” (pokaz artystów wypychanych poza nawias świata sztuki, czyli tzw. twórców naiwnych), „Chleb i róże” (podsumowuje rosnące zainteresowanie sytuacją artystów i ich miejscem w społeczeństwie) i „Robiąc użytek” (wystawa przez cały czas ulega zmianom, a ostateczną wersję można zobaczyć dopiero 1 maja).
W przyszłości MSN będzie mieć siedzibę w nowym gmachu na placu Defilad, obok Pałacu Kultury.
Ukraiński przekrój - Wrocław
W Europejskiej Stolicy Kultury warto zwrócić uwagę na „Ukraiński przekrój”, czyli prezentowane na sześciu piętrach kamienicy przy Rynku 26 prace współczesnych artystów ukraińskich. Wystawa prezentowana jest w ramach Miesiąca Lwowskiego , którego kuratorzy zwracają uwagę na wschodnie korzenie mieszkańców powojennego Wrocławia. Potrwa do 30 kwietnia.
Zamecznik i Magdalena Więcek - Warszawa

Z wystawami żegna się także Zachęta. Kto ma ochotę zanurzyć się po raz kolejny w polskiej sztuce powojennej, nie będzie rozczarowany. Trzeba się pospieszyć, żeby zdążyć na retrospektywę Magdaleny Więcek (do 13.04), zmarłej kilka lat temu rzeźbiarki. Warto się też pospieszyć, by do 24.04 zobaczyć „Zamecznika - fotograficznie” , czyli głośną próbę reinterpretacji dorobku tego mistrza polskiego plakatu. Kuratorki zdecydowały się pokazać fotografie Wojciecha Zamecznika, badając, w jaki sposób eksperymenty, które podejmował przy użyciu aparatu fotograficznego, miały wpływ na jego projekty użytkowe. Na zdjęciu powyżej autoportret Wojciecha Zamecznika.
Valie Export - Lublin
Wystawa jednej z najwybitniejszych współczesnych artystek - Valie Export. „Tatooed Years/Tatuowane lata” to retrospektywa prac, obejmująca lata 70., 80. i 90., skupiona wokół tematu wojny, przemocy i terroryzmu. Artystka, korzystając z fotografii, filmu, rysunku, rzeźby i instalacji, opowiada o środkach przymusu i próbach wyzwolenia.
Wystawę w lubelskiej galerii Labirynt można oglądać do 30.04.