Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 0 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Wystawa "Titanic". Kabina radiotelegrafisty / JESAoS VARILLAS

Titanic. Wystawa w Pałacu Kultury to ponad 200 pamiątek, dokumentów, rekonstrukcji

ŁUKASZ KAMIŃSKI | 07-04-2016

Wystawę „Titanic: The Exhibition” można oglądać w Pałacu Kultury. Mijają 104 lata od jednej z największych współczesnych tragedii morskich, a ta historia wciąż nie przestaje fascynować.

 / /

To historia bardzo szybko wchłonięta przez popkulturę. Prawda wymieszała się z mitami. „Titanic” funkcjonuje dziś jako baśń, choć oparta na faktach. Większość ludzi zna tragiczną historię statku, ale wciąż lubi ją odkrywać na nowo. Stąd sukces krążącej po świecie od 16 lat „Titanic. The Exhibition”  - w Sztokholmie obejrzało ją prawie 300 tysięcy ludzi, w Sevilli ponad 200 tysięcy. Do Warszawy wystawa przyjeżdża prosto z Madrytu.

DOTKNĄĆ LODOWCA...

W swoim układzie wystawa jest dość klasyczna, zaczyna się w chwili, kiedy narodził się pomysł „Titanica”. Przechadzając się po salach pełnych zdjęć i artefaktów, słuchając spokojnego głosu lektora przedstawiającego kolejnych bohaterów, można przez chwilę ulec wrażeniu, że jednak historia tego potężnego statku skończy się dobrze. Zarażamy się entuzjazmem ówczesnych konstruktorów i twórców, ulegamy czarowi przepychu i splendoru.

Jak podkreślają organizatorzy, wystawa koncentruje się na ludziach - tych, którzy stworzyli statek i nim podróżowali. To całe spektrum osobowości. Najpierw marzyciel-przemysłowiec Lord Pirrie, właściciel jednej z największych stoczni na świecie, który wpadł na pomysł zbudowania trzech wspaniałych oceanicznych liniowców („Titanic”, „Olympic”, „Britannic”), dzięki którym towarzystwo White Star Line miało podbić oceany. Potem pasażerowie, np. Edvard i Gerda Lindell, którzy zginęli wg legendy śmiercią wzruszająco sentymentalną, a została po nich niezwykła pamiątka - ślubna obrączka. W końcu oficerowie i obsługa statku, np. pierwszy oficer William Murdoch, który ocalił wielu pasażerów, czy ośmiu muzyków w obliczu tragedii grających do samego końca.

Na wystawie "Titanic. The Exhibition"  znajduje się około dwustu, często osobistych pamiątek, zdjęć czy listów (m.in. Williama Murdocha do rodziny czy pasażerki Olgi Lundin pisany już z pokładu „Carpathii”, statku, który uratował część rozbitków). Są też ubrania (w tym buciki jednej z najmłodszych pasażerek), bibeloty, przedmioty użytkowe (od leżaka z górnego pokładu po zastawę), biżuteria (w tym naszyjnik z klejnotem, który zainspirował Jamesa Camerona do nakręcenia filmowego przeboju) czy w końcu fragmenty samego statku - wielkich drewnianych schodów, bryła węgla z kotłowni.

Jest też kilka rekonstrukcji - można przespacerować się hotelowym korytarzem na pokładzie pierwszej klasy, podziwiać luksusowe, przestronne, rozświetlone kabiny najbogatszych pasażerów i skromniejsze, choć funkcjonalne pokoje dla tych, którzy podróżowali trzecią klasą.

Titanic. Korytarz w pierwszej klasie / JESAoS VARILLAS Titanic. Korytarz w pierwszej klasie / JESAoS VARILLAS

...I ZŁAPAĆ BAKCYLA

Za część merytoryczną, za wyszukiwanie (przede wszystkim na aukcjach) kolejnych pamiątek, za badanie historii prawie od samego początku odpowiedzialny jest Claes-Göran Wetterholm. Szwedzki historyk „Titanicowi” poświęcił czterdzieści lat swojego życia - mimo że zachował dystans naukowca, to jednak trochę się zatracił w historii statku.

I jest szansa, że ten wirus, bakcyl znajdzie w Polsce swoje kolejne „ofiary”, bo historia statku i jego pasażerów jest całkowicie ponadnarodowa, ponadpokoleniowa - Amerykanie kręcą o niej filmy, Chińczycy budują park rozrywki ze statkiem w skali 1:1, a kolekcjonerzy na całym świecie wydają bajońskie sumy na co rusz pojawiające się na aukcjach przedmioty.

„TITANIC. THE EXHIBITION”

* Od 8 kwietnia do 9 października, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa.

Bilety od 25 do 50 zł.

UWAGA! Bilety kupuje się na konkretną godzinę.

* GODZINY OTWARCIA

Zwiedzanie trwa 1,5 godziny. Najlepiej słuchać w słuchawkach, przez które mówi lektor.

Czynna w godz. 9-20, ostatnie wejście o 20. Od 1 maja w piątki, soboty i niedziele w godz. 9-22, ostatnie wejście o 21.15. Od 1 czerwca do 30 września codziennie w godz. 9-22, ostatnie wejście o 21.15. Od 1 października w godz. 9-20, ostatnie wejście o 20.

Titanic. The Exhibition / Materiały promocyjne Titanic. The Exhibition / Materiały promocyjne

BILETY NA WYSTAWĘ "TITANIC. THE EXHIBITION"  MOŻESZ KUPIĆ  TUTAJ 

powiązane wydarzenia

  • wystawa czasowa
  • patronat
kup bilet

Titanic. The Exhibition

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
do09paź

czytaj także

  • w mieście

„Titanic”. Zobacz, jakie eksponaty zobaczysz na wystawie w Pałacu Kultury

Zobacz przedmioty, które udało się wydobyć z wraku „Titanica”: koc, obrączkę, pocztówkę, zdjęcie, list. W Pałacu Kultury w Warszawie można oglądać wystawę „Titanic. The Exhibition” poświęconą katastrofie brytyjskiego transatlantyku.

  • w mieście

Drużynowe mistrzostwa Europy w squashu będą rozegrane w klubie Kahuna w Wilanowie

170 zawodników i zawodniczek weźmie udział w rozpoczynających się w środę (4 maja) drużynowych mistrzostwach Europy w squashu. Najważniejsze mecze turnieju zostaną rozegrane na specjalnie na tę okazję zbudowanym szklanym korcie.

  • wystawy

Jak się ma polski design. Wystawa w Rondzie Sztuki

"Design 32" to prezentacja najlepszych prac dyplomowych z zakresu designu i projektowania graficznego absolwentów ośmiu publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Kolejna odsłona wystawy odbędzie się w Rondzie Sztuki w Katowicach.

  • w mieście

Wystawa zdjęć polskich repatriantów w latach 20.

Te niezwykłe fotografie z lat 20. przeleżały w piwnicy prawie wiek. Dziś możemy oglądać je na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Przedstawiają wracających do kraju polskich repatriantów z Syberii. Na ich podstawie znani pisarze i reportażyści napisali opowiadania.

  • w mieście

Escape roomy - moda na zamykanie dla zabawy. Zatrzaskują się drzwi, jest ciemno...

Ściany pokoju imitują skały. Pomieszczenie wydaje się małe, drogę do dalszej części blokują kolejne drzwi. Musimy poradzić sobie z runami strzegącymi wejścia do grobowca.Tak wygląda escape room nspirowany filmem „Władca Pierścieni”.

    Nie tylko "Titanic". Filmy, których akcja toczy się na słynnym statku

    "Titanic" Jamesa Camerona jest bez wątpienia najsłynniejszym filmem rozgrywającym się na legendarnym statku. Ale nie jedynym. Oto kilka filmów, które nie zdobyły takiej popularności jak "Titanic" z Leo DiCaprio i Kate Winslet.

    • wystawy

    Wszystko we wszystkim. Plakaty Tadanori Yokoo w Muzeum Plakatu w Wilanowie

    Ta wystawa poprzewraca nam w głowie. Oduczy nas patrzenia na plakat jako szybki sygnał, odsyłacz, link do produktu czy firmy.

    • wystawy

    Zobacz światową sztukę w Warszawie. Targi Sztuki International Art Fair

    Zobacz prace artystów współpracujących z galeriami w Wielkiej Brytanii, Turcji, na Ukrainie i w Chinach, m.in. Roberta Indiany, Igora Mitoraja i Patricka Faucka. Przyjdź na performance Rachel Liebeskind. Na stadionie PGE Narodowym rozpoczęł się International Art Fair - międzynarodowe targi sztuki.

    • w mieście

    Enea Spring Break, Netia Off Camera, Aquanet Jazz Festival - wydarzenia, które polecamy

    Festiwale muzyczne, filmowe, koncerty, premiery - polecamy nadchodzące wydarzenia w całej Polsce.

    • wystawy

    Wystawy last minute - zobaczysz je już tylko w kwietniu

    Moda w Krakowie, Zamecznik w Warszawie, Valie Export w Lublinie. To ostatnia szansa, by zobaczyć kilka świetnych wystaw w Polsce

    • wystawy

    Weekend w Warszawie. Podpowiadamy kilka miejsc, które warto odwiedzić

    Odwiedź wystawę „Titanic.The Exhibition” w Pałacu Kultury i Nauki, pójdź nad rzekę i do ogrodów botanicznych, spróbuj rozmaitych kuchni na zlocie food trucków, przekonaj się, że w Muzeum Wszystko Wolno

    • wystawy

    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Europejskim Muzeum Roku 2016!

    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie dostało prestiżową nagrodę European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016).

    • wystawy

    Joanna Pawlik. Artystka cielesna [wywiad]

    Nie powiem, że pogodziłam się z utratą nogi, ale zaczęłam o tym nie tylko myśleć, ale również mówić. Pomogło mi na przykład nakręcenie serii filmów „Schody” czy stworzenie „Nogi” - o swojej twórczości i wystawie w MOCAK-u opowiada Joanna Pawlik.

    • wystawy

    Żegnamy Emilię. Przyjdź na wieczór z "Co Jest Grane 24"

    To ostatni miesiąc działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Emilli. Żegnamy tę siedzibę, zapraszając na ostatnie wystawy i wydarzenia towarzyszące, w tym wieczór z "Co Jest Grane 24".

    • wystawy

    Tomasz Ossoliński opowiada o modzie i zwyczajach na Titanicu

    Tomasz Ossoliński, ambasador wystawy „Titanic The Exhibition” i jeden z najbardziej charakterystycznych projektantów mody w Polsce, opowiada nam, jak wyglądało życie na „Titanicu”. Kim byli ludzie, którzy nim płynęli, jak się ubierali, jakie mieli zwyczaje i dlaczego na jego pokładzie musiała znaleźć się cała ówczesna elita.

    • wystawy

    Titanic. Twórca wystawy o swojej trwającej 40 lat fascynacji

    Titanic jest znany wszędzie, wsiąkł w ludzką świadomość. I to jedna z fascynujących cech tej historii, że jest ona powszechnie znana, uniwersalna - mówi kurator "Titanic. The Exhibition" Claes Göran Wetterholm. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

    • wystawy

    Titanic. Jak zorganizowano wystawę o słynnym okręcie - opowiada jej dyrektor

    - Poznając historię Titanica, poznajesz historię społeczeństwa tamtej epoki - mówi Luis Ferriero, dyrektor wędrującej wystawy poświęconej najpopularniejszemu w historii liniowcu. Wystawę "Titanic. The Exhibition" można już oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

    REKLAMA
    • Wyborcza.pl
    • Wyborcza.biz
    • Wysokie Obcasy
    • CoJestGrane24
    • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
    wydarzenia
    • Muzea, wystawy i wernisaże
    • Co Jest Grane 24
    • Europejskie Targi Muzyczne 2016
    • Co Jest Grane 24 Festival
    • Premiery teatralne
    • Filmy i premiery filmowe
    • Repertuar kin
    • Repertuar teatrów
    • Koncerty
    • Trasy koncertowe
    • Imprezy w Twoim mieście
    • Orange Warsaw Festival 2017
    • Olsztyn Green Festival 2017
    • Szczecin Jazz Festival 2017
    miejsca
    • Mojo Picon
    • Wi-Taj na placu Konstytucji
    • Najlepsze lody w Warszawie
    • Podkowa Wine Depot
    • 12on14 Jazz Club
    • NOSPR
    osoby
    • Maciej Stuhr
    • Jennifer Lawrence
    • Margot Robbie
    • Przemysław Wojcieszek
    • Andrzej Chyra
    • Madonna
    • Hugh Grant
    • Marta Nieradkiewicz
    • Woody Allen
    • Izabela Trojanowska
    • Olivier Heim
    • Diana Krall
    • Artur Rojek
    • Dave Gahan
    • Kasia Smutniak
    • Wynton Marsalis
    • Deborah Brown
    • Michalina Wisłocka
    recenzje filmów
    • Ojcowie i córki
    • Kobiety bez wstydu
    • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
    • Copyright © Agora SA
    • O nas
    • Reklama w Gazecie Wyborczej
    • Prywatność
    • Nasze tematy
    • Licencje/Kontent
    • Kontakt
    • Pomoc