Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 7 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
MARCIN STĘPIEŃ

Tomasz Ossoliński opowiada o modzie i zwyczajach na Titanicu

EWELINA BUCHNAJZER | 07-04-2016

Tomasz Ossoliński, ambasador wystawy „Titanic The Exhibition” i jeden z najbardziej charakterystycznych projektantów mody w Polsce, opowiada nam, jak wyglądało życie na „Titanicu”. Kim byli ludzie, którzy nim płynęli, jak się ubierali, jakie mieli zwyczaje i dlaczego na jego pokładzie musiała znaleźć się cała ówczesna elita.

Wystawę „Titanic The Exhibition”  można oglądać od 8 kwietnia do 9 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Rozmowa z Tomaszem Ossolińskim, ambasadorem wystawy

 / JESAoS VARILLAS / JESAoS VARILLAS

Ewelina Buchnajzer: Kiedy po raz pierwszy zetknąłeś się z historią „Titanica”?

Tomasz Ossoliński: Jako młody chłopak usłyszałem przebój Lady Pank „Zostawcie Titanica” i bardzo mnie zaintrygował. To było w latach 80. Zapytałem wtedy mamę, o co chodzi z tą piosenką. Ona mi przybliżyła całą historię i zacząłem się nią interesować. Później wpadła mi w ręce książka opisująca to zdarzenie, którą pochłonąłem w pociągu, jadąc do Warszawy. Potem pojawił się głośny film Jamesa Camerona.

On tę tragedię ubrał w piękne historie, które co prawda nigdy się nie wydarzyły, ale wprowadziły nas w klimat belle époque.

Interesuję się historią tamtych lat. Mam w domu bardzo dużo albumów związanych z ludźmi, architekturą, fotografią, wszystkim, co dotyczy początków wieku, lat 20., 30.

Jeśli chodzi o film Camerona, to lubię do niego wracać. To jest świetnie zrobiona produkcja. Oczywiście historia głównych bohaterów jest fikcyjna, ale udokumentowanie i odtworzenie całości zasługuje na brawa.

Teraz wystawę o „Titanicu” będziemy mogli oglądać w Warszawie. Ty miałeś okazję zapoznać się z nią w Madrycie.

Ta wystawa jest głównie historią ludzi, którzy płynęli „Titanikiem”. Podane są fakty, to wszystko jest namacalne i prawdziwe. Jest nawet zdjęcie domu, w którym podczas kolacji podjęto decyzję, że będzie budowany ten statek. Do tego mnóstwo fotografii i pamiątek po pasażerach.

Nie brakuje tam przedmiotów, których historia chwyta za serce...

Tak. Np. historia obrączki, która zsunęła się z palca pasażerki drugiej klasy. Ta grawerowana obrączka została odnaleziona, ale trudno było ustalić, kto był jej właścicielem. Dlatego w prasie umieszczono ogłoszenie, które zobaczył brat zmarłej. Odzyskał obrączkę, a my dowiedzieliśmy się, kim była ta kobieta.

Na wystawie znajdziemy również naszyjnik, wokół którego Cameron zbudował oś fabularną swojego filmu. Takich smaczków możemy wyłapać więcej. Na przykład słynne schody, po których Kate Winslet schodziła w filmie do sali balowej w swojej pięknej sukni.

 / JESAoS VARILLAS / JESAoS VARILLAS

Czy wystawa w jakiś sposób cię zaskoczyła, coś szczególnie cię zainteresowało?

Najbardziej urzekły mnie dwie rzeczy: to, że poznajemy historie ludzi, których wcześniej nie znaliśmy, i to, że każdy zwiedza ją sam, z audioprzewodnikiem. Dzięki temu może pobyć sam ze sobą w tym świecie.

„Titanikiem” płynął przekrój całego społeczeństwa. Od tych najbiedniejszych po milionerów i gwiazdy tamtych lat.

To był schyłek epoki, gdzie bardzo dbano, żeby osoby z 1. i 3. klasy się nie mieszały. Trzeba pamiętać, że to był dziewiczy rejs, niesamowicie zareklamowany. Statek miał być niezniszczalny, niezatapialny, mogli na niego wejść tylko wybrani. W tamtych czasach należało się pokazywać w dobrym towarzystwie i w odpowiednich miejscach: na premierach, w operach, teatrach. Takim wydarzeniem był pierwszy rejs „Titanica”. Statkiem podróżował np. John Jackob Astor ze swoją młodą żoną - jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Jak wyglądała moda na „Titanicu”?

Pasażerowie płynęli nie tylko w celach podróżnych, ale też żeby się pokazać. Dlatego bardzo dbali o wygląd. Mężczyznom nie wypadało usiąść do kolacji inaczej jak pod muchą. Kobiety miały strojne suknie, inne na każdą porę dnia.

To jest też schyłek epoki, w której kobiety nosiły bardzo zdobne kreacje, ciężkie, falbaniaste, długie suknie, gdzie używano dużo biżuterii, zdobień. Ważnym elementem i wyznacznikiem modowym tych czasów były gorsety. Dziś, jeśli się o nim myśli, to w kategoriach bielizny, czegoś seksownego, jakiegoś pikantnego dodatku. Wtedy kobieta musiała być zasznurowana w ten gorset, zmieniało to kompletnie proporcje sylwetki. Zwracano wielką uwagę na fryzury, włosy musiały być zawsze dobrze ułożone i wyczesane. Był chłodny kwiecień, ludzie mieli okrycia wierzchnie. Nie brakowało futer, eleganckich płaszczy i peleryn - szczególnie w pierwszej klasie. Wszystko świadczyło o bogactwie. To była arena towarzyska.

Czy trzecia klasa też miała swoją rewię mody?

W tamtych czasach ludzie mieli mniej ubrań i dbali o te ubrania inaczej. Niektórzy płynęli po nowe życie, więc mieli ze sobą cały swój dobytek. Mężczyźni w trzeciej klasie też nosili marynarki i nakrycia głowy. Oczywiście relatywnie to wszystko było biedniejsze. Zasady modowej etykiety obowiązywały wszędzie, ale w drugiej i trzeciej klasie były skromniejsze.

Titanic - kabina pierwszej klasy / JESAoS VARILLAS Titanic - kabina pierwszej klasy / JESAoS VARILLAS

Ogromne wrażenie robią też wnętrza statku.

Ta wystawa pięknie je pokazuje. Wnętrza pierwszej klasy były wykończone z najwyższym smakiem i duchem epoki. Tak naprawdę chciano stworzyć idealne warunki do podróżowania tym najzamożniejszym, którzy mieli się tam czuć jak w luksusowym hotelu.

Na pokład wraz z ludźmi weszły wszystkie zasady charakterystyczne dla epoki.

Dama z pierwszej klasy musiała mieć pokojówkę, która ją rozsznuruje, zasznuruje, pomoże się ubrać. Mężczyźni mieli kamerdynerów, którzy pomagali im się ubrać.

Minęły raptem 104 lata, a świat zmienił się całkowicie i rządzą nim inne zasady. Kiedy pasażerowie trzeciej klasy mieli już wody po kostki, na pokładzie pierwszej klasy zastanawiano się, czy spać dalej. Ludzi informowano w inny sposób. Dziś na statku jest syrena. Coś się stało, następuje ewakuacja, koniec i kropka, a tam, kiedy statek tonął, taktownie pukano do pokoi i dawano kamizelki.

 / MACIEJ ZIENKIEWICZ / MACIEJ ZIENKIEWICZ

„TITANIC: THE EXHIBITION”

* Od 8 kwietnia do 9 października, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa.

Bilety od 25 do 50 zł. Można je kupić  TUTAJ

UWAGA! Bilety kupuje się na konkretną godzinę.

* GODZINY OTWARCIA

Zwiedzanie trwa 1,5 godziny. Najlepiej słuchać w słuchawkach, przez które mówi lektor.

Czynna w godz. 9-20, ostatnie wejście o 20. Od 1 maja w piątki, soboty i niedziele w godz. 9-22, ostatnie wejście o 21.15. Od 1 czerwca do 30 września codziennie w godz. 9-22, ostatnie wejście o 21.15. Od 1 października w godz. 9-20, ostatnie wejście o 20. 

Titanic. The Exhibition / Materiały promocyjne Titanic. The Exhibition / Materiały promocyjne

BILETY NA WYSTAWĘ "TITANIC. THE EXHIBITION" MOŻESZ KUPIĆ  TUTAJ 

powiązane wydarzenia

  • wystawa czasowa
  • patronat
kup bilet

Titanic. The Exhibition

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
do09paź

czytaj także

  • w mieście

„Titanic”. Zobacz, jakie eksponaty zobaczysz na wystawie w Pałacu Kultury

Zobacz przedmioty, które udało się wydobyć z wraku „Titanica”: koc, obrączkę, pocztówkę, zdjęcie, list. W Pałacu Kultury w Warszawie można oglądać wystawę „Titanic. The Exhibition” poświęconą katastrofie brytyjskiego transatlantyku.

    "Titanic": fakty i mity. Znasz film? Pójdź na wystawę!

    Od 9. kwietnia wystawa "Titanic. The Exhibition" będzie można zwiedzać w Warszawie. Wszyscy znamy film Jamesa Camerona z 1997 roku. Teraz możemy dowiedzieć się jak było naprawdę.

    • wystawy

    Zrób sobie zdjęcie na Titanicu. Wystawa „Titanic The Exhibition” w PKiN

    Można sfotografować się na trapie legendarnego statku Titanic albo na tle bogato zdobionych schodów prowadzących do pierwszej klasy. Można też zobaczyć ponad 200 eksponatów, z których większość to oryginalne przedmioty wydobyte z wraku: papierośnica, list, obrączka.

    • wystawy

    Titanic. Wystawa w Pałacu Kultury to ponad 200 pamiątek, dokumentów, rekonstrukcji

    Wystawę „Titanic: The Exhibition” można oglądać w Pałacu Kultury. Mijają 104 lata od jednej z największych współczesnych tragedii morskich, a ta historia wciąż nie przestaje fascynować.

    • wystawy

    Zobacz światową sztukę w Warszawie. Targi Sztuki International Art Fair

    Zobacz prace artystów współpracujących z galeriami w Wielkiej Brytanii, Turcji, na Ukrainie i w Chinach, m.in. Roberta Indiany, Igora Mitoraja i Patricka Faucka. Przyjdź na performance Rachel Liebeskind. Na stadionie PGE Narodowym rozpoczęł się International Art Fair - międzynarodowe targi sztuki.

    • w mieście

    Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons na festiwalu literatury "Apostrof"

    Sylwia Chutnik została kuratorką międzynarodowego festiwalu literatury "Apostrof", który odbędzie się w dniach od 16 do 22 maja w ośmiu polskich miastach.

    • wystawy

    Titanic. Twórca wystawy o swojej trwającej 40 lat fascynacji

    Titanic jest znany wszędzie, wsiąkł w ludzką świadomość. I to jedna z fascynujących cech tej historii, że jest ona powszechnie znana, uniwersalna - mówi kurator "Titanic. The Exhibition" Claes Göran Wetterholm. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

    • wystawy

    Titanic. Jak zorganizowano wystawę o słynnym okręcie - opowiada jej dyrektor

    - Poznając historię Titanica, poznajesz historię społeczeństwa tamtej epoki - mówi Luis Ferriero, dyrektor wędrującej wystawy poświęconej najpopularniejszemu w historii liniowcu. Wystawę "Titanic. The Exhibition" można już oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

    REKLAMA
    • Wyborcza.pl
    • Wyborcza.biz
    • Wysokie Obcasy
    • CoJestGrane24
    • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
    wydarzenia
    • Muzea, wystawy i wernisaże
    • Co Jest Grane 24
    • Europejskie Targi Muzyczne 2016
    • Co Jest Grane 24 Festival
    • Premiery teatralne
    • Filmy i premiery filmowe
    • Repertuar kin
    • Repertuar teatrów
    • Koncerty
    • Trasy koncertowe
    • Imprezy w Twoim mieście
    • Orange Warsaw Festival 2017
    • Olsztyn Green Festival 2017
    • Szczecin Jazz Festival 2017
    miejsca
    • Mojo Picon
    • Wi-Taj na placu Konstytucji
    • Najlepsze lody w Warszawie
    • Podkowa Wine Depot
    • 12on14 Jazz Club
    • NOSPR
    osoby
    • Maciej Stuhr
    • Jennifer Lawrence
    • Margot Robbie
    • Przemysław Wojcieszek
    • Andrzej Chyra
    • Madonna
    • Hugh Grant
    • Marta Nieradkiewicz
    • Woody Allen
    • Izabela Trojanowska
    • Olivier Heim
    • Diana Krall
    • Artur Rojek
    • Dave Gahan
    • Kasia Smutniak
    • Wynton Marsalis
    • Deborah Brown
    • Michalina Wisłocka
    recenzje filmów
    • Ojcowie i córki
    • Kobiety bez wstydu
    • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
    • Copyright © Agora SA
    • O nas
    • Reklama w Gazecie Wyborczej
    • Prywatność
    • Nasze tematy
    • Licencje/Kontent
    • Kontakt
    • Pomoc