Małe Warszawskie Spotkania Teatralne - można już kupić bilety
Spektakl inspirowany „Księgą dżungli” dla widzów od lat 7 i „Łazienkowy plac zabaw” dla najnajów. W programie Warszawskich Spotkań Teatralnych znalazło się aż osiem przedstawień dla dzieci. Festiwal zaczyna się dopiero 14 kwietnia, ale już teraz warto kupić bilety.
Warszawskie Spotkania Teatralne to najstarszy i najbardziej szacowny festiwal teatralny w stolicy - przegląd spektakli z ubiegłego roku - głośnych, dyskutowanych, przyjmowanych entuzjastycznie przez widzów. Od pięciu lat równolegle odbywają się też Małe WST. Znajdziemy wśród nich przedstawienia dla maluchów, ale też dla dzieci po 10. roku życia.
Na afiszu wśród autorów sztuk m.in. Malina Prześluga, chyba najpopularniejsza w ostatnich latach pisarka, której teksty grane są z powodzeniem na scenach dla dzieci w całej Polsce, m.in. w poznańskim Teatrze Animacji, gdzie jest dramaturgiem. Prześluga zaprasza dzieci w świat, w którym podważa to, co stereotypowo uznajemy za prawdę i zmyślenie, za dobre i złe.
Smoki

W przedstawieniu „Smoki” (reżyseria Jerzy Jan Połoński, Teatr Maska z Rzeszowa) Prześluga buduje rzeczywistość równoległą do ludzkiej, ale zamieszkiwaną przez tytułowe stwory. Smoki mają swojego prezydenta, dorosłe z nich pracę, małe - szkołę. Twórcy przedstawienia pokazują wartość samodzielnego myślenia, nakłaniają, by każdy, czy to smok, czy człowiek, walczył z uprzedzeniami, poznawał obcych i wyrabiał sobie zdanie, czy są dobrzy czy źli.
- 23 kwietnia, Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik, godz. 13, 15; dla dzieci od lat 6
Księga dżungli

Samodzielność myślenia to też temat przedstawienia „Księga dżungli” z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Spektakl powstał na motywach powieści Rudyarda Kiplinga (adaptacja Roksana Jędrzejewska-Wróbel). Główną bohaterką jest tu dziewczynka, Alicja, wychowywana na grzeczną i miłą. Gdy do rodziców przychodzą goście, dostaje od nich w prezencie „Księgę dżungli”. Tak się w niej zaczytuje, że akcja wciąga ją w książkowe przygody. Początkowo gąszcz lasu przeraża Alicję. Wychowana, by wykonywać polecenia, nigdy się nie sprzeciwiać, nie potrafi się odnaleźć i wpada w tarapaty. Zwierzęta uczą ją, że każda, nawet najgrzeczniejsza dziewczynka, musi się czasem zbuntować. Przedstawienie pokazuje, że dzieci mają świetną intuicję, potrafią ocenić, czy dorosły jest sprzymierzeńcem czy zagrożeniem, i warto nauczyć je krzyku, by w sytuacji realnego niebezpieczeństwa potrafiły zawołać o pomoc. Spektakl w reżyserii Ewy Piotrowskiej jest także bardzo ciekawy plastycznie i muzycznie, łączy plan żywy z maskami, wplata afrykańskie rytmy.
- 14 kwietnia, Teatr Dramatyczny, Scena Na Woli, godz. 10; dla dzieci od lat 7
Baśń o dzielnym Radomirze

Atrakcyjna wizualnie jest również „Baśń o dzielnym Radomirze” Marty Guśniowskiej w reżyserii Marka Zakostelecky'ego z Teatru Powszechnego w Radomiu. Opowieść mogłaby być mitem założycielskim Radomia. Oto dzielny rycerz Radomir wyrusza z misją, by zdjąć klątwę z Zaczarowanego Miasta. Spektakl ma dość zaskakujące zakończenie, ale warto wybrać się na przedstawienie, bo jest przyjemną historią drogi przypominającą przygody Don Kichota, a do tego ma liczne wstawki musicalowe.
- 21 kwietnia, Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik, godz. 10, 12; dla dzieci 3-10 lat
Łazienkowy plac zabaw

Pierwsza edycja Małych WST w 2011 roku była też okazją do zaprezentowania rodzącego się wówczas nurtu „teatru dla najnajów”, czyli dla najmłodszych widzów, jakich teatr może mieć. Spektakle te mają zazwyczaj część, podczas której aktorzy prezentują opowieść dzieciom, a później zapraszają widzów do wspólnej zabawy.
W tegorocznym przeglądzie taką propozycją jest „Łazienkowy plac zabaw” - dla dzieci od 1. roku życia. Aktorzy animują przedmioty codziennego użytku, jakie znajdują się w łazience, i z pomocą muzyki na żywo tworzą łazienkowy nowy świat. Teatralne spotkanie to 25 minut przedstawienia i 15 minut zabawy. Spektakl przygotowała Kooperacja Flug z Białegostoku, pod opieką artystyczną Błażeja Piotrowskiego (Teatr Dramatyczny, scena im. Haliny Mikołajskiej, 24 kwietnia, godz. 12, 16; od 1 do 6 lat).
Program i informacje o biletach na Małe WST: www.warszawskie.org