Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy - 23 i 24 kwietnia w muzeum Polin
23 kwietnia rozpocznie się w Warszawie 8 Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy.
Festiwal jest poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, najsłynniejszego polskiego kompozytora muzyki jazzowej.
Program
Festiwal odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Ppotrwa dwa dni, będzie można oglądać wystawę fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza, jednego z najbardziej znanych fotografików muzycznych.
23 kwietnia 2016, godz. 19
- Koncert European Stars Plays Komeda - Tord Gustavsen piano- solo (Norwegia)
Tord Gustavsen to norweski pianista, kompozytor, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów, należy do najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Jest absolwentem Konserwatorium w Trondheim (historii i teorii muzyki oraz fortepianu) oraz studiów humanistycznych na Uniwersytecie w Oslo. Ze swoim Triem, Ensemble i Quartetem dla ECM Records, nagrał albumy: „Changing Places”, „The Ground”, „Being There”, „Restorted, Returned”, „The Well.
W Polin przedstawi kompozycje Komedy w swoich aranżacjach.
- Koncert Polish Jazz Stars Krzesimir Dębski Special Project Komeda
Krzesimir Dębski.Kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Lider zespołu jazzowego String Connection, z którym koncertował od roku 1980. Nagrał ponad 30 płyt, jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych.
Wybitny skrzypek i kompozytor w specjalnym programie z udziałem kwartetu smyczkowego wykona min. kompozycje filmowe K. Komedy w swojej aranżacji.
- Projekcja filmów krótkometrażowych z muzyką K. Komedy:
Kraksa z 1962 r. w reżyserii Edwarda Etlera
Przejażdżka z 1960r. w reżyserii Janusza Nasfetera
24 kwietnia 2016, godz. 19
- Premiera. Koncert International Jazz Stars -Władysław „Adzik” Sendecki Komeda Project (Niemcy, USA, Polska)
Władysław „Adzik” Sendecki”, wybitny polski pianista i kompozytor mieszkający w Niemczech. Studiował fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Kształcił się na pianistę koncertowego ale odkrył jazz. Z Andrzejem Olejniczakiem i z Jarkiem Śmietaną w latach 70 współtworzyli zespół Extra Ball. Później założyli formację Sunship, jedną z najważniejszych grup jazzowych lat 70. W połowie lat 90. przeprowadził się do Hamburga i został członkiem Big Bandu NDR.
Wystąpi w specjalnym programie z kompozycjami K. Komedy.
- Na finał pokaz filmu „Komeda - muzyczne ścieżki życia” Claudii Buthenhoff-Dufy.
To filmowy esej na temat muzyki i jej odniesień do życia artysty. Dokument opowiada także o postawie wobec przemian społecznych, politycznych i kulturowych w okresie powojennym oraz o exodusie polskich artystów w latach 50. i 60. Skupia się szczególnie na muzyce, a dzięki zdjęciom archiwalnym przywołuje klimat dawnych lat. To portret, genialnego kompozytora muzyki filmowej, który umiera tragicznie i przedwcześnie. Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz i otrzymał nominację do Doc Against Gravity Film Festival.