Na stole i w gnieździe. Wystawy w Muzeum Górnośląskim
Ludowe wzornictwo, ale też dizajnerskie zdobienia. Jak wyglądają dziś śląskie kroszonki? Konkurs na najpiękniejsze zdobione jaja w okresie wielkanocnym ogłosiło Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
- Sam konkurs, jak i wystawa pokonkursowa, mają na celu podtrzymywanie i propagowanie tak żywej na Górnym Śląsku tradycji zdobienia jajek wielkanocnych. W 2016 roku odbywa się już jego XXVII edycja - mówi Małgorzata Iwanek z działu promocji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Przypomina, że Górnośląskie Kroszonki to - rokrocznie - kwintesencja ludowego wzornictwa, tradycyjnych i nowatorskich technik zdobienia, a także harmonijne połączenie swojskiej feerii barw z wyszukaną z elegancją. Z tego względu dostarczone na konkurs prace oceniane będą w różnych kategoriach oraz w zależności od techniki wykonania.
Wystawa kroszonek i ekspozycja o ptasich jajkach
Pomysłowo wykonane ozdoby świąteczne będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie, która razem z galą finałową konkursu rozpoczyna się w Muzeum Górnośląskim w tę sobotę o godz. 10.30. Co ciekawe wystawa kroszonek połączona została z wernisażem wystawy „Omne vivum ex ovo” przygotowanej przez muzealny dział przyrody. Jej tematem jest próba odpowiedzi na filozoficzne pytanie: „co było pierwsze - kura czy jajo?”.
Na ekspozycji, która w intrygujący sposób prezentuje jajo w świecie przyrody, zobaczymy nie tylko jaja ptaków, ale również jaja innych grup zwierząt.
W wielu przypadkach będziemy zaskoczeni oglądając wystawę, gdyż rzeczywistość rozmija się z naszymi wyobrażeniami o niektórych formach biologicznych. Wielkość, kształty, zmienność ewolucyjna - to tylko część kategorii pozwalających opisać jajo i wystawę mu poświęconą. A ponieważ „pierwsza” mogła być jednak kura, to i jej również nie zabraknie na tej ekspozycji.
Wystawę pokonkursową oglądać można do 17 kwietnia, wystawę działu przyrody do 19 czerwca. Wstęp na obydwa wernisaże wystaw jest bezpłatny. W pozostałe dni bilety kupić można w cenach 8 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny).