Oscary 2016: Najpiękniejsze oscarowe piosenki wszech czasów [POSŁUCHAJ!]
Oscary 2016 rozdane. Ten za najlepszą oryginalną piosenkę filmową przyznawany jest od 1936 roku. Wybory Amerykańskiej Akademii Filmowej nie zawsze pokrywały się z oczekiwaniami widzów. Najlepszy przykład to Oscary 1973, gdy przebój Paula McCartneya ,,Żyj i pozwól umrzeć"z filmu o przygodach Jamesa Bonda przegrał z piosenką Barbary Streisand ,,Tacy byliśmy" z melodramatu pod tym samym tytułem.
W tym roku Oscara za oryginalną piosenkę filmową dostali Sam Smith i Jimmy Napes , twórcy utworu ,,Writing’s On The Wall". Fani uznali, że nagrodzona została najsłabsza piosenka w historii filmów o przygodach Jamesa Bonda. Utwór jest przeciętny i nie zapisze się w historii muzyki filmowej.
Emocje wokół nagrodzonych Oscarami 2016 nie słabną. Przypominamy najpiękniejsze i najpopularniejsze oscarowe przeboje.
1942. Film: Gospoda świąteczna, utwór: White Christmas
Bing Crosby i Martha Mears pierwszy raz wykonali ,,White Christmas" 74 lata temu. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych piosenek przypominanych w czasie świąt Bożego Narodzenia. Powstało wiele coverów, a artyści chętnie interpretują ten utwór na nowo.
1961. Film: Śniadanie u Tiffany’ego, utwór: Moon River
,,Moon River" to przykład muzyki ponadczasowej, uznawanej wręcz za kultową. Wizerunek Audrey Hepburn często wykorzystywany jest w popkulturze. Tak samo jak film, który otrzymał aż pięć Oscarów, między innymi właśnie za najlepszą piosenkę. Sama Hepburn stworzyła niezapomnianą kreację, wcielając się w rolę kapryśnej Holly Golightly.
1956. Film: Człowiek, który wiedział za dużo, utwór: Que Sera Sera
Film w reżyserii Alfreda Hitchcocka, w roli głównej wspaniała Doris Day. Początki jej kariery związane są właśnie z muzyką. Zaczynała w zespole Boba Crosby’ego, występowała z Sinatrą. A piosenka, którą wykonała w kultowym filmie Hitchcocka, przyniosła jej Oscara.
1984. Film: Kobieta w czerwieni, utwór: I Just Call To Say I Love You
Melodia znana każdemu. Steviemu Wonderowi przyniosła wiele nagród, w tym prestiżowego Oscara. Bez wątpienia utwór pomógł artyście osiągnąć komercyjny sukces i na stałe zapisał się w historii Oscarów.
1985. Film: Białe noce, utwór: Say You, Say Me
Lionel Richie wielokrotnie pojawiał się w oscarowych nominacjach. Nie udało mu się w roku 1981, ale nagroda trafiła do niego cztery lata później za utwór ,,Say You, Say Me" z filmu ,,Białe noce".
1989. Film: Mała Syrenka, utwór: Under The Sea
Muzyka jest nieodłącznym elementem bajek. Pod koniec lat 80. Oscara otrzymała piosenka z ,Małej Syrenki". Od tego czasu muzyka z bajek jest obecna w nominacjach i często nagradzana (jak np. w roku 1991).
1990. Film: Dick Tracy, utwór: Sooner Or Later I Always Get My Man
Młodsze pokolenie nie kojarzy już Madonny z takimi utworami, jak ten, który przyniósł jej Oscara w 1990 roku. Artystka zawsze potrafiła wyczuć aktualne trendy. Oscarowe wykonanie utworu ,,Sooner Or Later I Always Get My Man" wciąż pozostaje jednym z tych niezapomnianych.
1991. Film: Robin Hood. Książę złodziei, utwór: Everything I Do ( I Do For You)
Utwór Bryana Adamsa nie został nagrodzony Oscarem. Przegrał wtedy z Celine Dion i jej piosenką z filmu ,,Piękna i Bestia". Mimo wszystko ,,Everything I Do, I Do For You" wygrało z czasem. Sam utwór przyniósł artyście nagrodę Grammy. Piosenka przez wiele miesięcy utrzymywała się na światowych listach przebojów.
1993. Film: Filadelfia, utwór: Streets Of Philadelphia
Bruce Springsteen to artysta totalny. ,,Streets Of Philadelphia" zostało obsypane nagrodami, w tym Oscarem za najlepszą oryginalną piosenkę. Powstało wiele różnych interpretacji utworu, a sam Bruce stał się inspiracją dla młodego pokolenia.
1994. Film: Król Lew, utwór: Can You Feel The Love Tonight
Piosenka pochodzi ze ścieżki dźwiękowej ,,Króla Lwa". Uhonorowana Oscarem i Grammy. Niezaprzeczalnie pozostaje jedną z najpiękniejszych melodii, które zdobyły tę prestiżową nagrodę.
2000. Film: Tańcząc w ciemnościach, utwór: I’ve Seen It All
Björk Oscara nie zdobyła. Przegrała z Bobem Dylanem (piosenka z filmu ,,Cudowni chłopcy"). Jednak występ islandzkiej artystki został zapamiętany. Nie tylko za sprawą łabędziego stroju, w którym pokazała się na czerwonym dywanie.
2002. Film: Chicago, utwór: Move On
Słynny musical i współpraca dwóch utalentowanych aktorek - Rene Zellweger i Catherine Zety-Jones. W tamtym czasie królował jednak film ,,8 mila". Oscar w 2002 roku za najlepszą oryginalną piosenkę trafił do Eminema, który pierwszy w historii dostał tę nagrodę za utwór hip hopowy.
2007. Film: Once, utwór: Falling Slowly
,,Once" to film piękny i wzruszający, dopełniony wspaniałą ścieżką dźwiękową. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana muzyki. Glen Hansard i Marketa Irglova słusznie zostali nagrodzeni Oscarem. Glen koncertuje ostatnio w Polsce. Wystąpił we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, a dzisiaj wyprzedany już koncert odbędzie się w Poznaniu .
2009. Film: Nine, utwór: Take It
Marion Cotillard znana jest ze wspaniałych kreacji aktorskich. O musicalu ,,Nine" w 2009 roku było niezwykle głośno. Nominowana piosenka właśnie z tego filmu uznawana była za faworytkę. Ale Oscara dostała piosenka z filmu ,,Szalone serce" wykonana przez Jeffa Bridgesa.
2013. Film: Skyfall, utwór: Skyfall
Adele pierwsza została nagrodzona za piosenkę do filmu o przygodach Jamesa Bonda. W tym roku jej sukces powtórzył Sam Smith. Jednak to Adele stworzyła utwór ponadczasowy, który zachwycił miliony ludzi - także wykonaniem na żywo podczas oscarowej gali.
2014. Film: Kraina Lodu, utwór: Let It Go
Film ,,Kraina Lodu" nadal cieszy się wielką popularnością, tak samo jak piosenka, która została uhonorowana Oscarem. W tamtym czasie o nagrodę walczył jeszcze utwór ,,The Moon Song" reprezentujący film ,,Her" Spike Jonza. I chociaż wybrana piosenka, jak i cały soundtrack skomponowany przez kanadyjski zespół Arcade Fire, nie zostały nagrodzone, to zasługują na uwagę.
2015. Film: Zacznijmy od nowa, utwór: Lost Stars
W 2014 roku zwyciężyła piosenka z filmu Selma. Powszechnie zastanawiano się jednak, czy nagroda trafi do Keiry Knightley (film ,,Zacznijmy od nowa"). Aktorka znana z zamiłowania do muzyki, widywana jest na największych festiwalach muzycznych. Muzyka, chociaż przez wielu doceniona, nie zdobyła uznania Akademii.