Co ogląda, co czyta Grzegorz Jarzyna
W naszym cyklu "Kulturalnie poleca" o swoich olśnieniach w kinie i teatrze opowiada Grzegorz Jarzyna - reżyser, dyrektor artystyczny TR Warszawa.

Co oglądam w kinie
- Polecam debiut węgierskiego reżysera Laszlo Nemesa „Syn Szawła” z wielką kreacją Gézy Röhriga w roli Szawła Ausländera. Dla mnie jest to film ostatniej dekady, arcydzieło somnambulicznej narracji. Od pierwszych sekund wchodzimy w koszmarny, jakby odrealniony sen. A jednak wszystko jest realistyczne, zbyt realistyczne, wpychające nas tam do środka, nie oglądamy już filmu, ale jesteśmy tam, jesteśmy zmuszeni razem z Szawłem do pracy w komorach gazowych i piecach kremacyjnych w obozie zagłady podczas powstania Sonderkomando w 1944 roku. Wyostrzona przestrzeń dźwiękowa buduje sugestywną rzeczywistość, od której nie ma już ucieczki. Klaustrofobiczne, subiektywne prowadzenie kamery. Reszta rozmywa się w nieostrości. Kim tak naprawdę jest syn Szawła? I jaką wymowę ma uśmiech - jedyna emocja naszego bohatera - który pojawia się pod koniec tej wieloznacznej, metaforycznej odysei.
Co oglądam w teatrze
- Widziałem niedawno na żywo - uważam, że nie można tego przegapić - streaming z niezwykłego przedstawienia Simona McByrniego „The Encounter” w Teatrze Barbican w Londynie (transmisja na żywo 1 marca o godz. 19.30 czasu angielskiego na kanale YouTube Barbican Center). Przestrzeń, narracja tego spektaklu rozgrywa się w sugestywnej, znów bardzo subiektywnej przestrzeni dźwiękowej. Podobnie jak było w pokazywanym pod mostem Brooklińskim w Nowym Jorku spektaklu „2007: Macbeth” z TR Warszawa, dźwięk dostarczany jest do mózgu za pomocą słuchawek.
Do TR Warszawa zapraszam na „Jezioro” w reżyserii Yany Ross. Premiera naszego najnowszego spektaklu już 4 marca.
A za tydzień - w niedzielę 28 lutego o 22.45 w ramach Studia Teatralnego Dwójki - będzie można zobaczyć film „Między nami dobrze jest” (na zdjęciu poniżej) w mojej reżyserii na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej.

Co czytam
Z literatury polecam reportaż Petera Pomerantseva „Jądro Ciemności”, opisujący dynamiczne kulturowe zmiany, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat w putinowskiej Rosji.
Grzegorz Jarzyna, reżyser, dyrektor Tr Warszawa. Jego film „Między nami dobrze jest” na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej i znakomitego, bijącego rekordy popularności spektaklu w TR Warszawa będzie miał telewizyjną premierę w niedzielę 28 lutego o godz. 22.45 w ramach Studia Teatralnego Dwójki.