Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wziąć czy wziąść?
Od piętnastu lat 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ginie jednak w natłoku mniej ważnych, a często obchodzonych z przytupem dni. W weekend przypomną o nim studenci polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego.
NIEDZIELA (21 LUTEGO), GODZ. 10 - 19. MANUFAKTURA, UL. KARSKIEGO 5
- Chcemy uświadomić łodzianom, że istnieje takie święto jak Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - mówi dr hab. Magdalena Pietrzak, polonistka z Uniwersytetu Łódzkiego. - Do tej pory nie miało ono okazji mocniej zaistnieć w świadomości łodzian. Tymczasem jest wiele innych, mniej ważnych, a cieszących się wielką popularnością „dni” szumnie obchodzonych, żeby tylko wspomnieć o świętach kota czy pizzy. My zgodnie z ideą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ustanowionego przez UNESCO będziemy propagować dbałość o język, jego czystość i poprawność - mówi.
Z tej okazji w niedzielę przez cały dzień będzie można odwiedzić w Manufakturze specjalną Poradnię Językową. Zasiądą w niej pracownicy katedr językoznawczych Instytutu Filologii Polskiej UŁ, którzy podejmą się próby rozstrzygnięcia wszystkich językowych dylematów łodzian. Z najtrudniejszymi pytaniami w ramach godzin eksperckich zmierzą się profesorowie Marek Cybulski, Barbara Kudra, Elżbieta Umińska-Tytoń i Danuta Bieńkowska. Wybitni językoznawcy, znani z audycji i książek popularyzujących poprawność językową, będą czekać na łodzian w godz. 16-19.
Dodatkowo w programie obchodów przewidziano konkursy, quizy i zabawy dotyczące języka polskiego i literatury polskiej oraz ciekawostki związane z kulturą regionu i dawną kulturą Polski.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.