Tu czy tam? Ilustracje dla dzieci na świetnej wystawie w Zachęcie
Polska ilustracja jest w rozkwicie i najlepiej widać to właśnie na podstawie książek dla dzieci. Wystawa w Zachęcie czynna od 20 lutego do 8 maja.

Do udziału w wystawie w Zachęcie zaprosiły 14 ilustratorów. Część z artystów pracuje głównie dla dzieci, inni przeważnie dla dorosłych (jak Dawid Ryski, Edgar Bąk czy Patryk Mogilnicki), a tylko raz na jakiś czas dla młodych czytelników. Jednak to co łączy polskich ilustratorów to stosunek do odbiorców. - Staraliśmy się pokazać na wystawie prace twórców, którzy traktują dzieci po partnersku, nie upraszczają, w ilustracjach dla dzieci też widać charakterystyczne elementy ich stylu - mówi Ewa Solarz.
Zrób tatuaż Corneliusowi
Kuratorki mają trudne zadanie. Jak w świecie, gdzie prym wiedzie kultura wizualna, kreskówki, pełne błyskotek atrakcje dla dzieci, zachęcić je, by się zatrzymały i wpatrzyły w ilustracje? Temu ma służyć narracja wystawy. Otwiera ją sala interaktywna, która będzie rodzajem przejścia od świata zabawy do wyciszenia, skupienia. Dzieci spotkają tam Corneliusa, bohatera książki „Alfabetics” (wyd. Gestalten) ilustrowanej przez Dawida Ryskiego. Cornelius to marynarz o wielkich ramionach, które będzie można pokryć tatuażami.

Emilia Dziubak przygotuje leśny labirynt na podstawie ilustracji z „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza (wyd. Ezop). W labiryncie zgubiły się dwa misie; dzieci będą miały za zadanie pokazać im jak muszą iść, żeby do siebie trafić.
Z książki Olgi Woźniak i Patryka Mogilnickiego „Brud” (wyd. Hokus-Pokus) pojawi się chłopiec, który obserwuje bakterie pod mikroskopem - dzieci będą miały za zadanie dorysować bakterie i wirusy.
Oglądamy przez wycięte dziurki
Kiedy już w pierwszej części młodzi widzowie wykażą się twórczo w drugiej czeka na nich kilka pawilonów. Ich konstrukcje mają nawiązywać do charakteru ilustracji, technik i pomysłów wykorzystanych w książkach.
Taką pracą są „Oczy” na podstawie książki Iwony Chmielewskiej (wyd. Warstwy). - To piękna, mądra i wzruszająca książka. Pojawi się u nas też dlatego, że mówi o patrzeniu. Dowiadujesz się z niej co się dzieje jak masz wzrok, i kiedy go nie masz, jaki to jest dar - mówi Magda Kłos-Podsiadło. Kolejne jej karty mają wycięcia na oczy. Przez nie widzimy coś co wydaje się być źrenicami, ale gdy przewracamy stronę okazuje się, że był to tylko fragment większego rysunku czegoś zupełnie innego: korali, nosów psów. W pawilonie oczu będzie się oglądało pracę też tylko przez wycięte dziurki.

35-stópka Malutkiej
Inni artyści przygotowali skrytki kryjące w sobie kolejne przygody ich bohaterów czy ilustrację z przyciskami, które po naciśnięciu dają dźwięk instrumentów z orkiestry. Poznamy także Malutką, dziewczynkę o stopie tak dużej, że podczas deszczu inne dzieci chowały się pod nią jak pod parasolem.
W Zachęcie znajdzie się również miejsce, by usiąść i z dziećmi obejrzeć książki, do których nawiązuje cała ekspozycja. W ostatniej sali będzie leżała na podłodze wielka pufa - 35 metrowa stopa Malutkiej. A wokół siedziska zostanie rozłożonych ponad 100 książek, które wybrały kuratorki.
Wystawie towarzyszy zeszyt do zadań. Zawarte są w nim ćwiczenia edukacyjne pokazujące jak przebiega proces tworzenia książki dla dzieci. - Chcemy, żeby ten zeszyt i zadania z niego zachęcały dzieci do chodzenia po wystawie, wracania do czegoś czego nie zauważyły, odkrywania kolejnych elementów w przygotowanych dla nich pracach - mówi Ewa Solarz.

Czytanie to wielka podróż
14 ilustratorów przygotowało także plakaty promujące „Tu czy tam?”. Każdy z nich dostał tytułowe hasło i mógł zinterpretować je jak chciał. Powstała wyszywana makatka, która przedstawia miejsce do czytania (Iwona Chmielewska), plakat przedstawiający czytanie jako wielką podróż (Edgar Bąk), ale też obraz wykorzystując grę słowną i pokazujący, że czytanie nie tuczy (Marta Ingerska). Plakaty będzie można kupić w Zachęcie.
Wystawa przygotowana jest z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i szkolnym. Potrwa do 8 maja. Towarzyszyć jej będzie szeroki program edukacyjny. W sobotę o godz. 12. 30 pokaz ilustrowania na żywo poprowadzi Katarzyna Bogucka, o godz. 14 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, w niedzielę o 12.30 rodzinne warsztaty. Informacje na temat zapisów i cen biletów: www.zacheta.art.pl
„Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” . Kuratorki: Magda Kłos-Podsiadło, Ewa Solarz. Artyści: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski. Projekt wystawy: Lech Rowiński, Marta Rowińska / Beton. Współorganizator wystawy: Instytut Książki.
- Galeria Zachęta
- pl. Małachowskiego 3
- wt.-niedz. 12-20
- Bilety 10-15 zł
- w czwartki wstęp wolny