Mistrzowie na jubileuszu Galerii Grafiki i Plakatu przy Hożej
Zobacz akwarele Jana Cybisa, sangwiny Franciszka Starowieyskiego, sitodruki Henryka Tomaszewskiego, pastele Stasysa Eidrigeviciusa, obrazy Tadeusza Dominika, Teresy Pągowskiej i Marka Sobczyka - w Galerii Grafiki i Plakatu trwa wystawa z okazji 40-lecia działalności.

Galeria Grafiki i Plakatu powstała w 1976 r. na ulicy Chmielnej, ale już w 1980 r. przeniosła się na ul. Hożą 40, gdzie mieści się do dziś. To prywatna galeria specjalizująca się w promocji artystów tworzących w technikach na papierze, zajmujących się grafiką warsztatową i plakatem, chociaż w jej zbiorach są też prace malarskie. Właścicielami Galerii Grafiki i Plakatu są historyczka sztuki Nina Rozwadowska i malarz Andrzej Stroka, a znak firmowy - rysunek dżentlemena w żółtym cylindrze, którego broda układa się w napis L'affiche (plakat) - stworzył wybitny polski grafik, malarz i plakacista Jan Młodożeniec. Przez 40 lat w galerii odbyło się ponad 110 wystaw indywidualnych, około 40 wystaw tematycznych i kilkadziesiąt wystaw zbiorowych. W zeszłym tygodniu w galerii na Hożej otworzyła się ekspozycja pt. „Kalejdoskop, czyli Elita”.
- Tą wystawą zaczynamy obchody 40-lecia galerii - zapowiada Nina Rozwadowska. - Przez cały rok będziemy organizować przeglądy prac artystów, z którymi przez te 40 lat współpracowaliśmy, m.in. Tadeusza Dominika, Franciszka Starowieyskiego, Jana Tarasina, Henryka Tomaszewskiego, Teresy Pągowskiej i współczesnych, m.in.: Stasysa Eidrigeviciusa, Marka Sobczyka, Wiesława Szamborskiego, Edwarda Dwurnika, Mikołaja Kasprzyka, Jana Dobkowskiego. Pokazujemy też grafiki najmłodszego pokolenia artystów: Pawła Kwiatkowskiego, Marty Bożyk czy Krzysztofa Skórczewskiego, który jako jeden z nielicznych grafików w Polsce tworzy jeszcze miedzioryty.
Prace przekazali autorzy, a w przypadku artystów nieżyjących - ich rodziny. Większość z nich można kupić. Wśród dzieł zebranych na wystawie „Kalejdoskop, czyli Elita” możemy zobaczyć m.in. akwarele krakowskiego malarza Jana Cybisa przedstawiające Stary Sącz i Sopot; sangwiny, czyli rysunki wykonane czerwoną kredką, warszawskiego malarza, grafika i scenografa Franciszka Starowieyskiego; sitodruki „Kot” i „Leda” Henryka Tomaszewskiego, twórcy polskiej szkoły plakatu, czy obraz „Akrobatka” Teresy Pągowskiej, charyzmatycznej malarki i wieloletniej profesorki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Są też serigrafie krakowskiego twórcy Jana Tarasina i zmarłego niedawno warszawskiego artysty Tadeusza Dominika.

Edward Dwurnik pokazuje na wystawie obrazy z serii „Czerwone tulipany”, a także pracę pt. „Kraków” z cyklu „Podróże autostopem”, który kontynuuje od 1966 r.
Litewski plakacista Stasys Eidrigevicius, który od 1980 r. mieszka i tworzy w Polsce, prezentuje pastele z 1996 r.
Z kolei Marek Sobczyk, członek Gruppy założonej w latach 80. przez absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przedstawia m.in. obraz z 2008 r. pt. „Egipt” malowany temperą żółtkową.
Wystawa „Kalejdoskop, czyli Elita” potrwa do 1 marca, a już 5 marca otworzy się następny przegląd z okazji 40-lecia Galerii Grafiki i Plakatu - będzie to indywidualna wystawa prac Tadeusza Dominika z lat 50. i 60. XX w., które rodzina odnalazła po śmierci artysty, a które nie były dotychczas pokazywane.
* „Kalejdoskop, czyli Elita. 40 lat Galerii Grafiki i Plakatu”, Galeria Grafiki i Plakatu, ul. Hoża 40.
Wystawę oglądać można do 1 marca od poniedziałku do piątku w godz. 11-18 i w soboty w godz. 10-15. Wstęp wolny.