„Titanic”. Zobacz, jakie eksponaty zobaczysz na wystawie w Pałacu Kultury
Zobacz przedmioty, które udało się wydobyć z wraku „Titanica”: koc, obrączkę, pocztówkę, zdjęcie, list. W Pałacu Kultury w Warszawie można oglądać wystawę „Titanic. The Exhibition” poświęconą katastrofie brytyjskiego transatlantyku.

Na wystawie "Titanic. The Exhibition" udało się zgromadzić ponad 200 eksponatów. W większości to rzeczy, które zostały wydobyte z zatopionego statku podczas późniejszych ekspedycji. Są też przedmioty i pamiątki udostępnione na wystawie przez spadkobierców pasażerów i załogi. Co zobaczymy?
- Oryginał listy pasażerów „Titanica”.
- Dwa listy napisane na pokładzie „Titanica” przez pierwszego oficera Williama Murdocha.

- Serwis stołowy z „Titanica”.
- Obrączkę ślubną szwedzkiej pasażerki Gerdy Lindell znalezioną w jednej z łodzi ratunkowych przez załogę statku „Oceanic 13”. Ciało Gerdy Lindell nigdy nie zostało odnalezione.

- Buciki dziecięce, które czteroletnia Louise Kink miała na sobie w noc katastrofy. Mimo że pasażerka podróżowała trzecią klasą, udało się ją uratować. Zmarła w 1992 r. jako ostatnia ocalała z „Titanica”.
- List pisany ze statku przez szwedzkiego pasażera pierwszej klasy Erika Linda, który uciekał do Ameryki przed długami i utonął podczas katastrofy. Na liście pasażerów figurował pod nazwiskiem Edward Lingrey. Po tragedii towarzystwo żeglugowe White Star Line zaprzeczało, że Erik Lind znajdował się na pokładzie. Dopiero po pięciu latach udało się potwierdzić, że Lind i Lingrey to ta sama osoba.
- Narzędzia użyte do budowy „Titanica”.
- Pocztówka z wizerunkiem „Titanica” napisana przez Carla Roberta Carlssona, pasażera trzeciej klasy, który nielegalnie opuścił Szwecję, posługując się fałszywymi duńskimi dokumentami. Na pocztówce napisał do rodziny, że gdyby wiedział, że wszystko pójdzie tak gładko, zabrałby ze sobą młodszą siostrę. Carlsson nie przeżył wypadku.
- Jedyne istniejące kolorowane zdjęcie „Titanica”.
- Oryginał karty pokładowej z „Titanica”, należącej do Szweda Bengta Edvina Larssona, pasażera trzeciej klasy, który utonął podczas katastrofy.
- Koc używany przez pasażerkę trzeciej klasy Velin Ohman na pokładzie łodzi ratunkowej.
Ponadto na wystawie "Titanic. The Exhibition" zobaczymy zrekonstruowane pomieszczenia i elementy wnętrz „Titanica”. Repliki zbudowano na podstawie dostępnych zdjęć i dokumentów. Będą wśród nich:

- Trap wejściowy dla pasażerów, którym na pokład wchodzili pasażerowie pierwszej klasy.
- Korytarz pierwszej klasy - na wystawie otworzono ponad 9 metrów korytarza, z którego wchodziło się do apartamentów pierwszej klasy.
- Kabina i apartament pierwszej klasy oznaczony numerem B-61.

- Kabina trzeciej klasy - pomieszczenie przeznaczone zazwyczaj dla czterech pasażerów. Większość z kabin mieściła się w dolnej części kadłuba.
- Drzwi wodoszczelne - to właśnie dzięki tej konstrukcji statek utrzymywał się na wodzie i został okrzyknięty „niezatapialnym”.
- Wielkie schody - replika schodów dziobowych „Titanica”.
- Mostek kapitański.
- Kabina radiotelegrafistów.
- Makieta przedstawiająca obecny stan wraku „Titanica”, który leży na dnie północnego Atlantyku, 4 tys. metrów pod wodą.
Wystawa została przygotowana przez Musealia Entertainment oraz Fundację Titanica, której członkami są miłośnicy tematu, ale również członkowie rodzin i spadkobiercy uczestników rejsu.
Scenariusz stworzył Claes-Göran Wetterholm, szwedzki etnolog i marynista, który od lat 80. XX w. pasjonuje się historią transatlantyku, jego załogi i pasażerów, szczególnie tych trzeciej klasy i uczestniczył w czterech ekspedycjach do wraku.
Wystawę do tej pory można było oglądać w Stanach Zjednoczonych, a także w Sztokholmie, Barcelonie i Belfaście.
* Od 8 kwietnia do 9 października, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa.
Bilety od 25 do 50 zł.
UWAGA! Bilety kupuje się na konkretną godzinę.
* GODZINY OTWARCIA
Zwiedzanie trwa 1,5 godziny. Najlepiej słuchać w słuchawkach, przez które mówi lektor.
Czynna w godz. 9-20, ostatnie wejście o 20. Od 1 maja w piątki, soboty i niedziele w godz. 9-22, ostatnie wejście o 21.15. Od 1 czerwca do 30 września codziennie w godz. 9-22, ostatnie wejście o 21.15. Od 1 października w godz. 9-20, ostatnie wejście o 20.

BILETY NA WYSTAWĘ "TITANIC. THE EXHIBITION" MOŻESZ KUPIĆ TUTAJ