W tym szaleństwie jest metoda
Metoda najlepiej sprawdza się pomiędzy 2. a 4. rokiem życia, wtedy następuje kumulacja relacji między dzieckiem a rodzicem - tłumaczy Anna Wańtuch, nauczycielka Contakids.
CONTAKIDS

ROZMOWA Z
ANNĄ WAŃTUCH, nauczycielką Contakids.
Beata Bialik: Jesteś pierwszym certyfikowanym nauczycielem Contakids w Polsce. Co to za metoda?
Anna Wańtuch: Metoda jest trochę dziełem przypadku. Jej twórca [Itay Yatuv - przyp. red.], tata sześciolatki i dwulatki, jest dyrektorem szkoły tańca w Izraelu, zajmuje się kontakt improwizacją. Któregoś dnia, gdy prowadził zajęcia na festiwalu, na salę wbiegła jego córka. Zaczęła tulić się do taty, wskakiwać mu na plecy, a on, nie przerywając zajęć, robił to co zwykle. Ktoś nakręcił ich z ukrycia i wrzucił na YouTube. I tak świat oszalał na punkcie tego filmu, zaczęto prosić Itaya o prowadzenie zajęć, które z czasem zostały opracowane i nazwane Contakids.
Zabawa ojca z córką zawojowała rodziców na całym świecie?
- Itay też był zaskoczony. Okazało się, że ludzie wcale nie wygłupiają się z dziećmi w domu, a przynajmniej nie w takim zakresie. Jeśli już, to robią jedno ćwiczenie, na przykład: gotujesz obiad, dziecko wskakuje ci na plecy, bujasz je 5 sekund i koniec zabawy. Ale niektórzy w ogóle nie zauważają, że dziecko domaga się kontaktu cielesnego, a takie zachowania mają ogromny wpływ na relację. W Contakids wszystkie mostki, samoloty, noszenie na barana i inne wariacje są skumulowane w 45 minutach zajęć, kiedy uwaga rodzica w całości skupiona jest na dziecku.
W jakim wieku powinny być dzieci?
- Metoda najlepiej sprawdza się pomiędzy 2. a 4. rokiem życia, wtedy następuje kumulacja relacji między dzieckiem a rodzicem. Mniejsze dzieci nie mają dostatecznych zdolności motorycznych, a u starszych, powyżej 5 lat, zainteresowanie rodzicem spada, bardziej skupiają się na świecie zewnętrznym. Jeśli w tym czasie nie powstanie między nami dostateczna więź, jeśli ten czas przegapimy, to potem trudno to będzie nadrobić.

Brzmi fajnie, ale wciąż wydaje mi się, że aby powygłupiać się z córką, nie muszę chodzić na specjalne zajęcia.
Sens tych zajęć zrozumiałam, obserwując rodziców, którzy wraz z dziećmi równiutko, za rączkę wchodzili na salę i z każdą minutą, stopniowo otwierali się, oddając wspólnym szaleństwom. Dla dorosłych był to powrót do krainy dzieciństwa, a dla dzieci świadomość, że rodzice przez cały czas są tylko dla nich. Z założenia pozwalamy dziecku na doświadczanie wszystkiego, chroniąc je w minimalny sposób. Ćwiczenia nastawione są na kontakt cielesny i dotyk, w większości przypadków znamy je z domu. Maluchy mogą biegać, turlać się po podłodze, pchać, wskakiwać nam na plecy. W trakcie zajęć dzieci i rodzice stają się sobie równi, w niektórych ćwiczeniach następuje odwrócenie ról i nagle okazuje się, że swobodnie da się przejść pod mostem zrobionym przez dwulatka.
I nikt nie mówi: „uważaj, bo spadniesz”?
- Dziecko powinno upadać, bo to sprzyja jego rozwojowi. Ono doskonale wie, jak robić to bezpiecznie. Zauważ, że w trakcie upadku dorosły zachowuje się kompletnie wbrew swojemu ciału, a dziecko spada na pupę, jego korpus leci do przodu. Poza tym podczas zajęć większość ćwiczeń robimy z podłogi. Dziecko spada z klęku, więc do ziemi ma 20-30 centymetrów. W ogóle mam wrażenie, że często rozmijamy się w zabawie z dziećmi, nie rozumiemy jej. Dzieciaki się zapominają, tarmoszą, wskakują na nas, duszą. Czasem jest to bolesne, ale to nie jest świadoma agresja.
Tylko co?
- Agresywność w zabawie bierze się z naszego ciągłego „przestań”, z braku zaangażowania w zabawę. A w Contakids zasada jest taka, że gdy dziecko wymusza na nas kontakt fizyczny, nie możemy mu odmówić. W trakcie zajęć dzieci robią, co chcą, a rodzice to, co się im każe.
Anna Wańtuch - tancerka, performerka, nauczycielka tańca, edukacji audiowizualnej i Contakids. Ukończyła filozofię i filmoznawstwo na UJ, Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności taniec współczesny. Mama Wicka i Feli.
WTORKI W CONTAKIDS
Zajęcia rozpoczynają się 16 lutego o godz. 16.15 przy ul. Kościuszki 54 i będą odbywać się co wtorek. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/ ContakidsPolska oraz http://www.contakids.com. Zapisy na: contakidspl@gmail.com